Twitter

PEPİNO YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hoş kokulu ve farklı tadıyla ilgi uyandıran Pepino meyvesi nasıl yetiştirilir? Hangi ortamlarda yetişebilir ?

 Ana vatanı  Güney Amerika yöresi ve Peru olduğu bilinen pepino; kavun aromalı, sulu ve ince kabuklu olup meyve içinde de tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Yeni Zelanda, Şili, Kolombiya gibi ülkelerde çokça üretilmektedir.

 Doğal ortamda çok yıllık üretimi mümkün olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir. Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir.  

 Pepino, sıcak- kurak ve soğuk hava koşullarına oldukça duyarlıdır. Suyu çok sever. Yaz aylarında haftada 2-3 kez sulanması gereklidir. Tohumdan üretim şansı çok az olan pepino, kolay köklenme şansına sahip olması nedeniyle de üretimi genellikle çelik ile yapılmaktadır. Fide ile üretilip , meyveleri belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol  miktarda su verilir. Bol güneş ve temiz havayı sever.Ticari anlamda sera üretimi daha uygun olacaktır. Ancak saksıda dahi kolaylıkla yetiştirilebilmektedir.  Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde ( Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz ) bahçe üretimi de  yapılabilir.  

 Kavun  ve Ananas  aromalı meyvenin ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi , meze olarak , dondurmalara katılarak , karışık meyve salatalarında da kullanılmakta , reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir. Oldukça hoş ve güzel bir kokusu olan Pepino, bulundurulduğu ortamın havasını aniden değiştirebilecek kadar yoğun ve hoş bir kokuya sahiptir.

 İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır.  Mide rahatsızlıklarını önler. Damar sağlığına  oldukça yararlıdır. Şeker hastalarına da oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca,  kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü de bilinmektedir.

 Türkiye' de üretimine yeni başlanılan Pepino, Akdenizden Karadenize kadar olan kıyı şeridinin tamamında yetiştirilebilmektedir. Pepino meyvesinin kilogramı ise 6 TL’den satılmaktadır. 

                                                                                                                                          Hayal Senem Sayan

wikipedia.org
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.