Twitter

ANADOLU ÇOBAN KÖPEĞİ

Hemen birçok hayvan türünün ilk kültüre alındığı Anadolu, köpek ırkları yönünden de çok zengindir. Anadolu insanının merakı ırk sayısını da önemli derecede artırmıştır.

Anadolu çoban köpeği, dünyadaki tüm önemli köpek kulüpleri tarafından tanınmaktadır. Batılı devletlerde Türkçe imlâsıyla çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Amerikan köpek kulüplerinde işçi köpek olarak sınıflandırılmakla birlikte, İngiliz köpek kulüplerinde Çoban Köpeği olarak tanımlanmaktadır.

Dünya Köpek Kulüpleri Federasyonu'nca da Çoban Köpeği olarak tanımlanan Anadolu Çoban Köpeğinin Kangal ve Akbaş ile akraba olup olmadığı halen tartışılmaktadır. Türkiye'deki otoritelerce Kangal ırkının bağımsız ve saf kan bir ırk olduğuna dair dünyaca kabul edilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Anadolu çoban köpeği iri, gösterişli ve güçlü bir köpek ırkıdır. Canlı hayvan sürülerini çevreden gelecek saldırılara ve tacizlere karşı korumak konusunda üstün meziyetlere sahiptir. Sadakati ve dayanıklılığı ile meşhurdur.

Kürkü 2.5 cm kadar kısa olabileceği gibi 10 cm kadar uzun da olabilmektedir. Yine kürkü çeşitli renklerde ve desenlerdedir. Görünüşü ile hırsızları ve kurtları ürkütse de uysal bir ev köpeği olarak bilinmektedir.

Anadolu çoban köpeği yaklaşık 6000 yıl önce Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Anadolu'nun bozkır iklimine uyum sağlamış bir ırktır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olan çetin iklimine ve göçebe yaşam tarzına uyum sağlayacak şekilde evrim geçirmiştir.

Binlerce yıldır Anadolu'da yırtıcı hayvanlara karşı bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Çobanlar köpek seçiminde, koyunların içinde belli olmayacak, aynı cüssede ve görünüşte olanları seçtikleri için, kurt ve çakal gibi yırtıcı hayvanlar sürü içerisinde seçememektedir. Anadolu Çoban Köpeği 1950'li yıllarda Amerika'ya götürülmüş ve orada da üretilmeye başlanmıştır. 1996 yılında Amerikan Köpek Federasyonu tarafından safkan ırk olarak tanımlanmıştır.

İriyarı, güçlü ve ürkütücü görünümlü olan Anadolu Çoban Köpeği, cesur, ancak tehdit sezmediği sürece çok sakin bir köpektir. Hem çok çevik hem de çok dayanıklıdır. Uzun ömürlü olup 10 yıldan fazla yaşamaktadır. Yaşlanıncaya kadar sürülerin korunmasında aktif görev almaktadır.

Çok güçlü bir koku alma duyusuna sahip olan bu ırk, zorlu doğa koşullarında, tamamen iş görmeye yönelik olarak üretilmiştir ve eşsiz bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Erkeklerin omuzları 80 cm'den daha yüksek olup, 70 kg canlı ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Yarışmalarda genellikle 2 yaşından büyük erkeklerin 73 cm'den yüksek ve 50-70 kg olması; dişilerin 68 cm'den yüksek ve 35-55 kg olması, ayrıca cüssenin dengeli dağılmış olmasına dikkat edilmektedir.

Anadolu çoban köpeğinin, uzun bir yürüyüş veya kısa bir koşu şeklinde, her gün antrenman yapması gerekmektedir. Hemen bütün hava koşullarında barınabilmektedir. Kürk bakımına pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Arada bir dökülen tüylerinin uzaklaştırılması için taranması-tımarlanması önerilmektedir. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK