Twitter

KİMYA VE KANSER

Kimya sektörü sağlık işlerini gelir döngüsüne soktu adeta. Bitki ve hayvan sağlığı için yüzlerce etken madde elde ediliyor.

Kimya sektörü sağlık işlerini gelir döngüsüne soktu adeta. Bitki ve hayvan sağlığı için yüzlerce etken madde elde ediliyor. Her sene yüzlercesi tedavülden kalkıyor, yüzlercesi üretim izni ve patent alıyor. Bu kimyasalların önemli bir kısmı, bitkisel ve hayvansal ürünler aracılığıyla insana geliyor ve çoğunluğu sağlık sorunlarına neden oluyor. Sağlık sorunlarının çözümü için de yine kimyasal kullanılıyor. Kimya sektörü kazandıkça kazanıyor.

Gıda kaynaklı kanser vakaları sürekli artıyor. İkinci dünya savaşına kadar tarımsal üretimde kimyasal kullanımı neredeyse yoktu. Günümüzde karanfil bile petrol ürünü naylon poşetlerin içinde satılıyor. İlaç kullanılmadan yetiştirilmesi pek önem arz etmiyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kimya endüstrisi hızlı gelişmiş, kimyasalların güvenirliliği test edilmeden canlılar ve insanlar adeta denek olarak kullanılmıştır. Kimyasalların ve dolayısıyla gıda katkı maddelerinin kısa ve uzun vadede tek başlarına veya bir arada nasıl etki gösterdikleri çok fazla test edilmeden piyasaya sürülmüştür. İnsan vücudu, geçmişten gelen yapısı itibariyle kimya sektörünün geliştirdiği sentetik etken maddelere alışkın değildir. Özellikle tarım ilaçları, petrol ürünü plastikler, sentetik maddelerle hazırlanan parfümler ve petrol atıkları, insanlarda kansere neden olan birçok kimyasal madde içermektedir.

Modern endüstriyel tarım ilaçları birçok tarımsal üründe kansere yol açan kalıntılar bırakmaktadır. Yapılan araştırmalarda, Avrupa Birliği ülkelerinde tüketilen sebze, meyve ve tahılların üçte birinde en az iki tarım ilacı kalıntısının bulunduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar normaldir. AB ülkeleri dünyada kullanılan toplam ilacın % 25'ini kullanmaktadır. Tarım ilaçları böceklere, hastalıklara, akarlara ve yabancı otlara karşı uygulanmaktadır. Diğer yandan hayvansal üretimde de oldukça yaygın bir şekilde iç parazit, dış parazit ve hastalık etmenlerine karşı çeşitli antibiyotikler kullanılmaktadır. Yine hayvan yemlerine de farklı kimyasallar eklenebilmektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya'ya ihraç edilen sebze ve meyvelerde ilaç kalıntılarının tespit edilmesi nedeniyle tırların geri gönderildiğine dair haberler sıklıkla medya kanallarında yer almaktadır. İade edilen ürünlerin imha edilip edilmediği, iç piyasaya verilip verilmediği hakkında genellikle bilgi verilmemektedir.

Tarım ilaçlarının yapımında kullanılan etken maddelere; henüz daha doğmamış bebeklerin amniyon sıvısında, yeni doğan bebeklerin kordon kanında, annenin meme dokusunda ve sütünde, insanların kan ve yağ dokularında geniş ölçüde rastlanmaktadır.

Üstelik tarım ilaçları sadece uygulandıkları yerlerde kalmamakta, rüzgârla uzak mesafelere taşınabilmektedir. Yasaklanalı 40 yılı bulan DDT'nin etken maddesine buzullarda dahi hala rastlanmaktadır.

Kimya sektörü geliştikçe, ne yazık ki gıda kaynaklı kanser vakaları istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Gıda üretiminde sentetik kimyasal kullanımının azaltılmasına yönelik acil önlemler alınması gerekmektedir. Ruhsatlı ilaç kullanımını özendirmek, gıda kaynaklı kanser vakalarını önlemede yetersiz kaldığı artık bilinmektedir.  

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK