Twitter

TARLALARI DRONE`LAR İLAÇLAYACAK

Tarım sektöründe sıkça görmeye başladığımız drone'lar gelişmeye ve farklı özelliklerle karşımıza gelmeye devam ediyor.

Drone’lar özellikle tarım sektöründe son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanırken Dünyanın en ünlü drone üreticileri, farklı amaçlarda kullanılmak üzere pek çok drone geliştirmeye devam ediyor. Ortaya yeni çıkan bir fikir ile drone tarım sektöründe daha etkin kullanılacak.                                                

 MG-1 adı verilen cihaz suya dayanıklı, toz geçirmez ve tarım için geliştirilmiş bir Drone olarak karşımıza çıkıyor. 10 litre sıvı alabilen drone’un manuel spreylemeye kıyasla 40 kat daha verimli çalıştığı biliniyor. Saniyede 8 metre hızla uçabilen drone, mikrodalga radar sistemi kullanarak araziyi hızlıca tarayabiliyor. 10 dönüme kadar olan bir arazi 10 saat içinde bu drone sayesinde ilaçlanabiliyor. Çiftçi drone’u otomatik, yarı otomatik ve manuel olmak üzere üç farklı şekilde kontrol edebilirken tarım sektöründe tarlaların ilaçlanması için etkin şekilde bir kolaylık sunuyor.

   

 Paslanmaz çelikten üretilen sekiz pervaneli drone, özel soğutma sistemi sayesinde motorun kullanım ömrünü üç kat arttırıyor. Özel tasarımı sayesinde de kapatılıp kaldırılmak istendiğinde pervaneleri içe katlanıyor ve ufak bir kutuya sığacak bir boyuta geliyor.

MG-1 adı verilen drone için bir satış fiyatını henüz açıklamasa da 15.000 bin dolardan satışa sunulacağı tahmin ediliyor. İlk olarak Çin ve Güney Kore’de satışa sunulacak drone’un diğer ülkelerde ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

 

Hayal Senem Sayan

 

Log
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK