Uygulama
Twitter

SULUOVA BESİ OSB FAALİYETLERİ

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesine (TDİ Besi OSB) Et Entegre Tesisi kurma kararı alan Ata Holding yetkilileri ilçe besicileriyle bir toplantı yaparak yatırımları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Hanlar bölgesi besiciler salonunda düzenlenen toplantıyı organize eden Suluova Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Turgut Aksu, Suluova Besi OSB'ye yatırım kararı alan firma yetkililerine teşekkür etti.

Ata Holding'in sektöründe ülke genelinde büyük bir firma olduğunu belirten Aksu, "Suluova'ya yapacakları yatırım bölge besiciliğimizi geliştireceği gibi ekonomiye büyük kazanımlar sağlayarak yeni ve büyük istihdam alanları oluşturacaktır. Bu yatırımla bölgemizdeki yaklaşık 40 bin besi kapasitesi 100 binlere çıkacak, 47 bin olan ilçe nüfusu da 2 yıl sonra 60 binlere ulaşacaktır. Bu büyük yatırım projesi şehrimize çağ atlatacaktır. İlçemiz besicilerinin yıllardır süren sorunlarını sona erdirecek, bir yıl süre ile gözünüz gibi bakıp yetiştirdiğiniz hayvanlarınız için sağlam pazar bulamama korkusu da ortadan kalkacaktır. Bundan sonra besici kardeşlerimizin üzerine düşen besi üretimlerini daha da fazlalaştırmaktır. Suluova olarak bu büyük yatırımın farkındayız ve heyecanla projenin başlamasını bekliyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan Ata Holding yatırımlardan sorumlu koordinatör Erhan Cansu, Suluova Besi OSB'ye yapmayı planladıkları mezbaha ve et işleme tesisleri hakkında besicilere bilgilendirmede bulundu.

Ülke genelinde yüksek üretim yaptıklarını ve et tedariki konusunda sıkıntı çekmemek için besiciliğin yoğun olarak yapıldığı Suluova bölgesine yatırım yapma kararı aldıklarını ifade eden Cansu, "Bizim sektörümüzün en önemli ürünü güvenli ve kaliteli et tedarikidir. Bu yüzden ülke genelinde yaptığımız araştırmalarda Suluova bölgesinde bunu tedarik edeceğimize karar kılarak bu bölgeye yatırım yapma kararı aldık ve çalışmalarımıza başladık"  diye konuştu.

Aylık 2 bin ton kadar et işlediklerini ve yılda yaklaşık 90 bin hayvan kesimi yapacak dünyadaki son teknoloji kullanılarak modern bir et işleme tesisi kuracaklarını anlatan Cansu, şöyle devam etti:

"Suluovalı besiciler kapasitelerini arttırır ve bize destek olursa yatırımımız bu bölgede kalıcı olur. Bu bölgede bize ne kadar çok hayvan tedariki olursa o kadar kalıcı oluruz. Biz de bölgede modern besiciliği teşvik etmek için kuracağımız tesislerimizde bin 500 başlık besicilik faaliyeti de yapacağız. Bölge besicilerine her türlü desteği vereceğiz. Tesislerimizin kurulumuna 2015 yılının Mart ayında başlayıp 12 ay içerisinde tamamlayarak üretime geçmeyi planlıyoruz ve 400 kadar işçi çalıştıracağız. Amasya, Tokat, Sivas ve Kastamonu bölgelerine hitap edecek olan tesislerimizde sadece kırmızı et işlemeyi planlıyoruz, beyaz et işlemeyi düşünmüyoruz."

Açıklamaların ardından firma yetkilileri ilçe besicilerinin sorularını cevapladı.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.