Twitter

KUDAKA`NIN `BUZAĞI ÖLÜMLERİNİ AZALTMA` PROJESİ BAŞLATILIYOR

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Horasan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan "Modern Hayvancılık Teknikleri ile Buzağı Ölümlerinin Azaltılması" projesine destek verdi.

KUDAKA, 2024 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında destek sözleşmesini imzaladığı projenin başlatılması için adımlarını attı. Projenin imza töreni KUDAKA hizmet binasında gerçekleşti ve KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven ile Horasan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sinan Ayhan ve projeden sorumlu kurum personeli katıldı.

Bölgede her yıl yaklaşık 20 bin buzağıdan %4'üne denk gelen 800 buzağının kaybedildiği 2023 yılı verileriyle ortaya konmuştu. Bu kayıpların temel sebepleri arasında, hayvancılıkla uğraşan bireylerin geleneksel yöntemleri tercih etmesi ve modern tekniklerden yeterince haberdar olmamaları bulunuyor.

"Modern Hayvancılık Teknikleri ile Buzağı Ölümlerinin Azaltılması" projesi kapsamında, Horasan ilçesine bağlı 12 köyde bulunan çiftçi ve hayvancılara modern hayvancılık teknikleri eğitimi verilerek buzağı ölümlerinin azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, eğitimler sonucunda buzağı bakımı ve sağlığı konusunda farkındalık oluşturulması ve böylelikle yörenin et ve süt üretimine katkı sağlanması planlanıyor.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.