Uygulama
Twitter

ERZURUM SÜT ÜRETİMİNDE İŞLETMELERİN İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürü Osman Akar, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye'nin en önemli hayvan merkezlerinden birisi olmalarına rağmen süt üretiminde potansiyeli iyi kullanamadıklarını açıkladı.

Akar, işletmelerin süt ihtiyaçlarını dışarıdan karşıladığını ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürlüğü, Hay-Koop Bölge Birliği ve Alman Kooperatifleri-Raiffeisen Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği’nin işbirliğiyle Palandöken Dağı'ndaki Polat Renaıssance Otel'de 'Süt Çalıştay'ı düzenlendi. Çalıştay açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Havyancılık İl Müdürü Osman Akar, Erzurum'un çiğ süt üretiminde Türkiye'nin 4. büyük merkezi olduğunu söyledi. İl genelinde yıllık 700 bin ton süt üretilmesine rağmen, işletmelerin il dışından süt getirdiğini ifade etti. Akar, Erzurum'un hayvancılık potansiyelinin zengin olmasına rağmen süt üretiminde geri olmalarının üzüntü verici olduğunu kaydetti. Süt üretiminin artırılması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine işaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, "670 bin büyükbaş, 800 bin küçükbaş hayvan varlığına ve geniş meralara sahibiz. Bütün bu potansiyele rağmen süt üretimini artırmalıyız. Maalesef endüstriyel işletmelerimiz süt bulamadıkları için dışarıdan süt getiriyor." dedi.

'SÜT ÜRETİMİNDE KÜÇÜK BİR GAYRETE İHTİYAÇ VAR'

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Zafer Yıldırım ise süt üreticilerinin problemlerine çözüm üretmek ve verimliliği artırmak için söz konusu çalıştayın düzenlendiğini ifade etti. Yıldırım, ülkede üretilen çiğ sütün yüzde 44'ün sanayiye aktarıldığını, kalan kısmının ise il içi tüketim, buzağı beslenmesine gittiğini anlattı. Süt üretiminde Konya'nın yıllık 962 bin tonla birinciliği elinde bulundurduğuna değinen Yıldırım, "Konya süt üretiminde önde. Ancak 670 bin ton süt üretimiyle Balıkesir'le aramızda çok az fark var. Küçük bir gayretle süt üretiminde ikinciliği ele geçirmek mümkün. İl genelinde maalesef o kadar çok süt üreticiler birliği olmasına rağmen örgütlenmede yeterli olmadığımız için süt üretiminde istenilen seviyeye gelemiyoruz." diye konuştu.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK