Twitter

MİLLİ EKONOMİ

Memlekette her ilde üniversite var. Büyükşehirlerde yüze yakın üniversite var.

Üniversitelerin tamamına yakınında iktisat fakülteleri var. Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültelerinde de para yönetimiyle ilgili bilim dalları var.

İki yıllık meslek yüksekokullarında maliye, muhasebe ve benzeri programlar var. Bugünlerde pek rağbet yok ama ticaret liseleri de var bu memlekette.

Daha çocuklara birinci sınıfta para hesaplarını öğretiyoruz. Kilosu 3 liradan 2 kg portakal, kilosu 5 liradan 3 kg mandalina, yine kilosu 4 liradan 3 kg elma aldırıyoruz. Cepte elli lira varsa kaç lira kalacağını hesaplattırıyoruz. Anne, teyze, dayı ve kardeşlerin yaşlarını bile bulduruyoruz küçücük çocuklara.

Gelinen noktada ekonomi ve para yönetimi Amerikalı bir şirketin danışmanlığına teslim edildi. Bütün bakanlıkların bütçelerini denetleyecek. Milli Savunma Bakanlığının harcamaları da takip edilecek. Efendim sadece danışmanlık hizmeti alacaklarmış. Yönetenler işi bilmiyorlarsa aldıkları danışmanlık hizmetinin işe yarayıp yaramayacağını nasıl bilecekler? Belli değil.

Amerikan çıkarları daha önemli deyip, yetki sahibi bilgisizleri dolmuşa bindirip gezdirirse ne olacak? Belli değil. Yerli ve milli türküsünü en fazla kim söylüyordu? Ekonomi ve hazine sorumluları. Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var diye kim meydan okumuştu? Hazine ve maliyeden sorumlu bakanın kayınbabası.

Dolar molar, falan filan. Bize sökmez. Bizde Türk lirası geçer deyip, dolar alanlara kim gözdağı vermişti? Cumhurbaşkanı. Hazine ve maliyeden sorumlu bakanın kayınbabası. Doların ateşi çıktı çıkalı, yerli ve milli parayla ilgili o kadar adım atıldı, tutmayınca meydan okumalar başladı ama onlar da işe yaramadı.

Memlekette ekonomiyi malum Amerikan şirketinden daha iyi yönlendirecek en az 1000 adet bilim adamı, malum Amerikan şirketinden çok daha iyi danışmanlık hizmeti verecek 500'den fazla danışmanlık şirketi vardır. Amerikan şirketinden danışmanlık hizmeti alıncaya kadar en az 150 üniversitenin döner sermaye işletmesinden hizmet alınabilir.

Demek ki memlekette eğitimi, araştırmayı, bilimi bitirmişler. Güvenecek maliye uzmanı kalmamış. Yerli ve milli bilim adamları bu işten anlamıyorlar. Amerikan şirketinden danışmanlık hizmeti almanın başka açıklaması olamaz.

Kamu ihaleleriyle ilgili dolar molar konusunda henüz bir işlem yapılmadı. Verilen büyük ihalelerin çoğunluğu, köprüler, tüneller, otoyollar, yapım ve işletim işleri hep yabancı para birimi üzerinden yapılmıştı. İhalelerin Türk Lirasına, Milli Paramıza çevrilmesiyle ilgili kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Amerikan danışmanlık şirketi bunlara da el atar inşallah. Yoksa yandaşlar malı götürmeye devam edecek. Maliye başta olmak üzere bütün bakanlıkların müfettişleri var. Ayrıca Sayıştay diye kocaman bir denetleme kurumumuz var. Hepsini çöpe attılar değil mi? 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK