Twitter

KENTİN GİZLİ BAHÇELERİ : KENT BOSTANLARI

Şehrin içinde üretim yapmak insanların son zamanlarda ilgisini çekmeye başladı. Anadolu coğrafyasında ise kent içinde bostan olması geleneksel bir durum iken, Avrupa ya da Amerika'da çokça rastladığımız "kent bahçeleri" kentte önemli bir görev üstleniyor.

İstanbul gibi bir metropolde bile tarihi yarımadada surların hemen yanında uzanan 1500 yıllık geçmişiyle Yedikule bostanları ve Anadolu yakasının boğaz hattında Kuzguncuk Bostanı ülkemiz için en öne çıkan örneklerdendir.

Yedikule Bostanları

           

Yedikule'deki verimli bostanlar Osmanlı'dan günümüze gelebilmiş ve bugünlerde de Yedikule Koruma Girişimi sayesinde hem üretken hem de sosyal bir mekan olarak korunmaya çalışılıyor. Yedikule bostanları içinde su kuyuları, 19.yy'dan kalma ahşap yapılar, ahır ve teraslama sistemi ile tarihi ve ekolojik bir öneme sahip olan bu alan üretim açısından canlılığını hala koruyor. Hatta Harvard Üniversitesi yaz okulunda bir ders kapsamında Yedikule Bostanlarına ilişkin çalışmalar da gerçekleştirilmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan İstanbul Kara Surları koruma bandındaki Tarihi Yedikule Bostanları'nı bu günlerde zorluklar etkilemiş olsa da başta Yedikule Bostanları Koruma Girişimi olmak üzere STK'lar bostanların korunması için mücadele verirken tarımsal üretimlerini de sürdürmeye çalışıyorlar.

Kuzguncuk Bostanı

            

İstanbul'un nadir yeşil alanlarından olan ve  700 yıldır Kuzguncuk mahallesi içinde korunmuş, ürün vermeye devam eden bu bostan Kuzguncuklular Derneği ve mahalleli tarafından korunuyor. Eski adıyla "İlya Bostanı" olarak geçen bu alan tarımsal üretimin için kullanıldığı gibi aynı zamanda sosyal bir toplanma alanı olarak kullanılıyor.  Kuzguncuklu mimarların girişimiyle bostana ilişkin alternatif proje geliştirilerek mevcut kullanımını koruyarak, çocuk atölyeleri, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları gibi hayaller kurulmuş, Permakültür tasarımı ile bu alana ilişkin çeşitli alternatifler de geliştirilerek mahalleli ile paylaşılmıştır. Yılın belirli günlerinde bostanda şenlikler ve üretim günleri düzenlenmektedir.

Hayal Senem Sayan

tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK