Twitter

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN DEV AĞAÇLAR

Ekolojinin teknolojiyle birleşmesi yeni tasarımları hayatımıza kazandırmaya devam ediyor. 50 metre yüksekliğindeki güneş enerjili dev yapay ağaçlar hem elektrik üretiyor hem de gölge, sulama suyu ve aydınlanma sağlıyor.

             

Singapur'un "Marina Bay" olarak adlandırılan bölgesinde yeni geliştirilen bir projeyle teknoloji ve bahçeler bir araya getirildi. 101 hektarlık alan yeniden yapılandırıldı ve güneş enerjisiyle elektrik üreten dev yapay ağaçlar da kullanıldı. Şehirdeki bina yoğunluğuna rağmen geliştirilen bu yeşil alan sayesinde amaç bahçe içinde bir şehir yaratmayı amaçlıyor. Söz konusu bu yeşil bahçe dünyanın dört bir tarafından 226 bin bitki ve çiçeğe de ev sahipliği yapıyor.

İngiliz Grant Associates tarafından tasarlanan bu ekolojik alanda kullanılan güneş enerjisi ile çalışan 18 dev yapay ağaç, 25 ila 50 metre yüksekliğinde ve dikey bahçeler şeklinde tasarlandı ayrıca gövdeleri tropik sarmaşık türleriyle ve türlü çiçeklerle kaplandı. Tropikal bir iklime sahip olan Singapur'da oldukça kullanışlı gölge alanlar oluşturan bu yapay ağaçlar yağmur suyunu kolaylıkla toplayabiliyor.

   

Bu yapıların 11 tanesi güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren özel sistemlere sahip şekilde üretilmiş. Mevcut hidrolik sistemler sayesinde de toplanan yağmur sularıyla bahçelerin sulanması sağlanıyor. Böylece yakıcı güneş ışınlarından korunma sağlanırken, neredeyse her gün yağan yağmur sularından da böylelikle faydalanılıyor. Gündüz enerji toplayan dev yapılar, etkileyici bir manzara oluşturarak gece de aydınlatma için kullanılıyorlar.

Hayal Senem Sayan

Inhabıtat
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK