Twitter

ALIŞVERİŞ ÖBEKLERİ

Çağdaş dünyada pek olmasa da, ülkemizde alışveriş merkezleri hızla çoğalıyor. Esnafı hızla tüketen bu merkezlere karşı alışveriş öbeklerine, ihtisas pazarlarına ihtiyaç var.

Büyük alışveriş merkezlerinde insanların ihtiyaçlarını karşılaması çok kolay. Aracı park etmek için dolaşmaya, park yeri aramaya gerek yok. Çocukların oynayabileceği alanlar var. Yemek yenecek, çay kahve içilecek, hoş zaman geçirilecek alanlar fazlasıyla insanları çekiyor. Esnafımız işyeri açarken mevki yer arar. İnsanların hareket halinde olduğu alanlarda, yol üzeri geçerken ihtiyacını karşılaması doğaldır. Peki, şehir dışındaki alışveriş alanlarına neden gidiyor insanımız? Herhalde alacakları daha ucuz değil.

Şehirde alışverişin en önemli darboğazları nelerdir diye sorduğumuzda park sorunu geliyor hemen akla. Alışveriş yapılacak veya hoşça zaman geçirilecek bölgelerden Köprübaşı ile Donanma arasında araba park edecek yer yok nerdeyse. Oysa zücaciyeden konfeksiyona, zirai ilaçtan hırdavata kadar bütün ihtiyaçların karşılanabileceği mal ve hizmet mevcut. Ancak aracı rahat rahat park edecek alan yok. Eline eşyalarını alan insanımız fazla yürümek istemiyor. Esnaf park sorununu çözerse gelirleri artabilir.

Tüketici tercihlerinde ikinci önemli unsur her aradığını bulabilmek. Köprübaş ile Demircioğlu Caddesi arasında aslında her şey var. Ama çok dolaşmak gerekiyor. Aracıyla gelen bir müşterinin çok dolaşmaya fırsatı yok. Gittiği yerde aracını park edemeyebilir. İnşaat malzemeleri almak için bile en azından birkaç yere bakmak gerekiyor. Her ihtiyacını bulabilse bile insan, fiyat ve kalite farkını görmek istiyor. Oysa kalitesiz de olsa hırdavat AVM'sinde malzeme alınabiliyor.

Kuyumcular 100 m boyunda bir caddede sağlı sollu olarak müşterilerine mal ve hizmet sunmaktadırlar. Kimse kimsenin müşterisini çalmamaktadır. Altın, gümüş ve benzeri bir ihtiyacı olan insan sadece oraya gitmektedir. Hizmetini rahatlıkla görmektedir. Hemen her türlü mal ve hizmeti kıyaslayıp kendine uygun olanı almaktadır. Altın ve gümüşle ilgili hizmeti olan parası 100 m'lik yerdeki alanda kalmaktadır. Burada kuyumcularımız ihtisaslaşmıştır. Bu cadde her türlü müşterinin hizmetini görebilecek yetenektedir. Tek sorun araç park yeri gibi görünmektedir.

Hemen her esnaf gurubunun örgütü bulunmaktadır. Örgütler aracılığıyla kuyumcular çarşısı gibi alışveriş öbeklerinin oluşturulması gerekmektedir. Hırdavata ihtiyacı olan insanın tüm ihtiyaçlarını görerek ve kıyaslayarak alabileceği bir caddenin, hatta kamyonetle girip park edebileceği bir caddenin tesis edilmesi gerekmektedir. Yoksa iki büyük market daha müşterinin ayağını çekecek gibi görünmektedir.

Ayakkabıcılardan hazır giyime kadar, kasaplardan şarküteriye hemen bütün esnafın belli alanlarda yoğunlaşmasında yarar var. Mal ve hizmet sunumlarının kolaylaştırılması, müşterinin ayağını mutlaka döndürecektir.

Gelen müşterinin kimden alacağı önemli değildir. Önemli olan alışveriş öbeklerine, sokağa, caddeye gelmesini sağlamaktır.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK