Twitter

YÜZEN ÇİFTLİKLER İLE TARIMIN GELECEĞİ DEĞİŞİYOR

Klasik tarımın yerini farklı ve modern yöntemlere bıraktığı günümüzde artık yüzen akıllı çiftlikler gündeme geliyor.

 Forward Thinking Architecture isimli bir grup yüzen çiftlik projesi yapma hayalinden yola çıkarak gelecekte gıda kaynaklarının tükenmesi riskini ortadan kaldıracak sürdürülebilir tarım planları yapıyorlar.

 Okyanus üzerinde yüzen ve  güneş panellerinden sağlanan enerji ile desteklenen üç katlı akıllı çiftliklerin yapılması fikri heyecan yaratmaya yetiyor. Bu çiftlikler uçsuz bucaksız topraksız tarlaları ve bu tarlaların altında yer alan balık çiftliklerini barındıracak. Neredeyse tamamen kendi kendini sürdürebilir niteliğe sahip olabilecek bir sistem üzerine kurulacak çiftlikler ile temiz ve sağlıklı besinler sağlanması planlıyor.

 Çiftliği planlayan tasarımcılar her bir mavnanın yaklaşık 250 metreye 350 metre olmasını hesaplıyor. Yani her mavna 10 adet futbol sahasına denk gelecek nitelikte. Her bir tarlanın da 3 katlı olacağı düşünüldüğünde kullanılabilir alan yaklaşık 210 bin m² ye tekabül ediyor.

  

 Çiftlik bitki ve balıkların üreme alanı olarak kullanımının yanında, okyanus suyunun tuzdan arındırma noktalarının bulunacağı alanlarda balık mezbahaları ve çiftlik ürünlerinin satışı öncesi paketleneceği alanlar olarak olması planlanıyor. Bu çiftlikte yer alması düşünülen güneş panelleri, rüzgar tribünleri ve dalga enerjisi de gelecek vadediyor.

  Projenin şimdilik sadece maket modelleri olup plan için tam olarak harekete geçilmemiş olsa bile, sadece güneş enerjisi ve okyanus gibi doğal ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılarak ekonomik açıdan düşük giderlerle gıda ihtiyacı sorunsuz karşılanabilecek.

  Bu güzel projenin başarıyla hayata geçirildiği düşünüldüğünde gezenimizin tükenen gıda kaynaklarına çözüm üretebilecek, yeryüzüne zarar veren etkenlerin azaltılmasına faydalar sağlayacak bu çiftliklerle doğal tarım yapılabilecek.

 

                                                                                                                                   Hayal Senem Sayan

 

inhabitat
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.