Twitter

YÜKSEKOVA`DA HAYVANCILIK GELİŞİYOR

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, "Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi" kapsamında çiftçilere 26 ahır yapılarak, 250 montofon ırkı büyükbaş hayvan dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ortaklaşa hazırlanan "Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi" hayata geçirildi. Kırsal alanda ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan ailelerin gelir seviyesini yükseltmek, istihdamı artırmak, hayvancılığı geliştirip yaygınlaştırmak ve üretimde sürekliliği sağlamak amacıyla geliştirilen proje kapsamında ilçenin Büyükçiftlik beldesindeki çiftçilere 250 montofon ırkı büyükbaş hayvan dağıtıldı. Dağıtılan hayvanların maliyetinin 1 trilyon 748 bin 958 TL değerinde olduğu belirtildi.

Proje kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanların yanı sıra ahır ve makine desteği de sağlandı. 55 kooperatif üyesine 26 adet ahır yapılırken, 1 süt toplama tankı, 1 süt süzme kapı, 2 süt pompası, 2 süt ölçüm kapı, 1 silaj makinesi, 1 yem ezme makinesi, 1 jeneratör, 26 adet süt sağım makinesi verildi.
 
Hakkari İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, İlçe Müdürü Cezmi Yılmaz ile Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Tekin 26 ahır ve işletme binasını gezerek dağıtılan makine ekipmanlarını kontrol etti.

Bölgedeki hayvancılığı geliştirmek için yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Hakkari İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, projenin çiftçilere büyük fayda sağladığını belirtti. Yıldırım, hayvancılığı geliştirmek amacıyla bölgeye daha kolay uyum sağlayan montofon ırkı büyükbaş hayvanları tercih ettiklerini aktararak, "250 büyükbaş hayvanı bugün sahiplerine teslim ettik. İlimizde hayvancılığın gelişmesi ve kalkınması için projenin çiftçilerimizce iyi değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.