Twitter

YABAN ENGİNARI İLE YEŞİL ENERJİ

Yaban enginarı ile hem geri dönüşüm hem de tarım alanlarının geliştirilmesi sorunu çözülecek.

 Günümüzde plastik atıklar dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak görülüyor. Sardunya’nın kuzeyinde yetişen yaban enginarı artık biyoplastik üretiminde özel olarak kullanılacak.

 Uzmanlarca yapılan araştırmada dünyada her yıl 275 milyon ton plastik atık üretildiği tespit edilirken bu rakamın 32 milyon tonu karaya, 8 milyon tonu ise okyanuslara bırakılıyor. İşte bu büyük problemi yaban enginarı çözecek.

 “Matrica” isimli bir girişim projeyle Avrupa'da yenilenebilir çevre dostu plastik ürünler geliştirmeye çalışılıyor. Yaban enginarının tohumlarından çıkarılan yağ, ay çiçek yağı ile özel olarak karıştırılıyor. Yaprakları fabrikalarda kullanılacak enerji üretimi için yakılırken, tohumdan arta kalanlar ise hayvanlara yem olarak kullanılıyor

   

 Bazı olumsuz eleştirilere karşı uzmanlar, yaban enginarı ekiminin tarım alanlarını olumsuz etkilemeyeceğinin altını çizerek hatta kaybedilen tarım olanaklarını bir bölümünü  yaban enginarı sayesinde harekete geçirmeyi planlıyorlar. Bu bitki Akdeniz iklimi ile tamamen uyumlu ve sulamaya da gerek duymuyor, yağmur suları dahi rahatlıkla yetebiliyor.

      

 Proje için biyo plastik fabrikası da yine geri dönüşüm ile terk edilmiş bir fabrika hayata geçirilerek inşa edildi. Burada asit kazanları biyo plastik üretimi için çalışıyor. Ancak içlerinde asit değil yağmur suyu ve oksijenli su bulunuyor. Fabrikada kullanılan tüm maddeler de tamamen çevre dostu olarak düzenlenmiş.

                                                                                                                                   Hayal Senem Sayan

 

BBC
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.