Twitter

VENEZUELA`DA GDO YASAKLANIYOR

Venezuela'da yeni çıkan bir yasaya göre GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) kullanımı büyük ölçüde yasaklandı. Bu yasa aynı zamanda dünyadaki en sert GDO karşıtı düzenleme olarak göze çarpıyor.

 GDO ve tohum patentleme karşıtı olan bu düzenleme, Venezuela Ulusal Meclisi tarafından son görüşmelerde kabul edildi. 11 Ocak tarihinde ise seçimleri yeni kazanan muhalefet koalisyonu, Mesa de la Unidad Democrática (Demokratik Birlik Platformu) görevi devraldı. 

 Yeni tohum yasası yerel gıda üretimini güçlendirerek desteklemeyi bir sonraki dönemde üremeyi engelleyerek üreticiyi şirketlere bağımlı hale getiren hibrit tohum üretimini düzenlemeyi, GDO'lu tohumların üretim, dağıtım ve ithal edilmesini engellemeyi amaçlıyor.

 Venezuela merkezli haber ajansı teleSUR'a göre, bu düzenlemeyle birlikte ülkede "Ulusal Tohum Sistemi" kurulacak ve bu sistem yeni düzenlemelerin yürütücü işlevini üstlenecek. Yeni sistemle birlikte tarım alanındaki yanlışlar gözlemlenecek ve gerek görüldüğünde geleneksel tohum kullanımını korumaya yönelik nitelikte yaptırımlar da uygulanacak.

  Küreselleşme Araştırmaları Merkezi'nin "dünyadaki en ileri tohum yasalarından biri" olarak nitelediği yasanın ilk maddesi ise şöyle:

"Bu kanun, tohum kullanımının, özgür paylaşımının, dağıtımının, araştırmalarının, korunmasının ve satışının sosyalist ekolojik tarım görüşüne uygun olarak garanti edilmesi amacını taşımaktadır. Hedef, gıda güvenliği ve bağımsızlığının sağlamlaştırılması ve genetiği değiştirilmiş tohumlarının üretiminin, yayılımının, ülkeye girişinin ve tohumların patentlenmesinin bağımsız, demokratik, katılımcı bir şekilde önüne geçerek; dayanışmayla ve yerel, Afrika kökenli, yöreye özgü tarım anlayışına vurgu yapmaktır. Böylece, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti'nin anayasasına da uygun bir biçimde, biyoçeşitlilik ve gezegenimizdeki yaşam korunmuş olacaktır."

 Son zamanlarda Dünya genelinde yayılmaya başlayan GDO karşıtı düzenlemeler ve yaptırımlar, önümüzdeki yıllarda daha fazla yerel tohum ve doğal tarım uygulamalarını desteklemeye ve korumaya yönelik çalışmaların başlangıcı olarak nitelendiriliyor.

Hayal Senem Sayan

GMWatch
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK