Twitter

UKRAYNA`DAN TARIM ÜRÜNLERİNİ EN ÇOK ÇİN İTHAL EDİYOR

Dünyanın en önemli tarım ülkelerinden olan Ukrayna'dan yılın ilk 9 ayında en çok tarım ürünü ithal eden ülke Çin oldu.

 Ukrayna Devlet Gümrük Servisi’nin yılın ilk üç çeyreğine ilişkin yayınladığı verilerde, Ukrayna’nın en çok gıda ürünü ithal ettiği ülke ise Almanya olarak geçti. Ukrayna’nın karşılıklı tarım alanından en büyük dış ticaret ortağı ise Hindistan oldu.

 Çin yılın ilk 9 ayında Ukrayna’dan, 1 milyar 60 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etti, bu oranın Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracat hacminin yüzde 10,2’sine denk geldiği bildirildi. Aynı dönemde Ukrayna’dan en çok ithalat yapan ülkeler ise 773 milyon dolarla Hindistan ve 748 milyon dolarlık tutarla Mısır oldu.

 Tarım ülkesi olmasına rağmen bazı hazır gıda ürün guruplarını ithal eden Ukrayna’nın en büyük tedarikçisi ise 246 milyon dolarlık ithalat yaptığı Almanya oldu. Ukrayna’nın gıda ürünleri ithalatında Almanya’yı, 237 milyon dolar ile batı komşusu Polonya ile 183 milyon dolarlık hacimle ise doğu komşusu Rusya takip etti.

 Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’nın verilerine göre ocak-eylül döneminde 2 milyar 710 milyon dolarlık tarım ürünleri ithalatı yapılırken, tarım ürünlerinin ihracatı ise 10 milyar 350 milyon doları buldu. Ukrayna tarım ihracatının yüzde 51,8’lik kısmını sırasıyla; Çin, Hindistan, Mısır, Türkiye, İspanya, İran, Hollanda, İtalya ve Polonya’ya yapıyor.

 Ukrayna’nın tarım ve gıda ürünlerinin yüzde 54,1’ini ise; Almanya, Polonya, Rusya, Türkiye, Fransa, ABD, İspanya, İtalya, Hindistan ve Brezilya’dan ithal ediyor. Kışları soğuk geçen Ukrayna, Türkiye’den en çok yaş meyve ve sebze ithal ediyor.

Haberturk
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK