UGANDA`DAN YATIRIM ÇAĞRISI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'ni (BAİB) ziyaret eden Uganda heyeti, tarım sektörünün temsilcilerini ülkelerine yatırıma davet etti.

Afrika ülkesi Uganda'dan Antalya'ya gelen Uganda Parlamento Sözcüsü Rebecca Kadaga başkanlığındaki heyet, BAİB'ni ziyaret etti ve tarım sektörünün temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi.

Parlamento Sözcüsü Kadaga'ya Uganda Büyükelçiliğinden diplomatlarda eşlik etti. Görüşmelerde BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkan Yardımcısı Halil Bülbül ve tarım sektörü temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Uganda heyetine Türkiye'nin ve Batı Akdeniz'in yaş sebze meyve üretimi ile ihracatı hakkında bilgi verdi. Parlamento Sözcüsü Kadaga ise ülkelerinin tarımsal üretim açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, Türk yatırımcılarıyla işbirliği yapmak istediklerini bildirdi. Türk Tarım sektörünün temsilcilerini ülkelerine yatırıma davet eden Parlamento Sözcüsü Kadaga, "Karşılıklı ortaklıklar kurmak istiyoruz. Türk yatırımcılarının ülkemizde yatırımlar yapmasını istiyoruz. Ülkemizde sizi sektörün doğru kişileriyle bir araya getirebiliriz" dedi.

Toplantıya katılan diğer sektör temsilcileri de bölgenin ve Türkiye'nin faaliyet alanları ile ilgili potansiyellerini aktardı. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Uganda'dan gelen teklifin ardından bir ön heyet oluşturulmasını ve bu heyetin ülkedeki potansiyeli incelemesini, ardından izlenimlerini sektör temsilcilerine aktarmasını istedi. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, ön heyetin yapacağı bilgilendirme sonrasında iş fırsatlarını görmek için geniş katılımlı bir heyetin Uganda'ya gidebileceğini aktardı. Toplantıya katılan sektör temsilcileri ve Uganda heyeti bu teklifi kabul etti. Ön heyetin önümüzdeki aylarda Uganda'ya gitmesi bekleniyor.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.