Twitter

TÜTÜN BEYAZSİNEĞİ İLE MÜCADELE

Beyaz sinekler kışın yabani otlarda bulunduğundan, kış aylarında yabani otlar temizlenmeli ve gereğinden fazla su ve mazotlu gübre kullanılmamalıdır.

Beyazsinekler seralardaki sebzelerde, ortamın sıcaklığına ve nemine bağlı olarak mevsim boyunca yaşamlarını sürdürebilirler. Erginlerin 14°C'nin altında yumurta bırakması, 10°C'nin altında ise faaliyetleri yavaşlar. Her dişi ortalama 200-300 yumurta bırakır. Yılda ortalama 9-10 döl verir. Polifag bir zararlı olup, özellikle domates, hıyar, biber, fasulye ve patlıcanda zararı önemlidir. Beyazsinek erginleri gerek beslenme ve yumurta bırakma, gerekse dinlenme için yaprakların alt yüzeyini tercih ederler Larva ve erginler bitki özsuyunu emerek yaprakta küçük lekeler halinde sararma meydana getirirler. Bitki zayıflar, meyve verimi azalır, zamanla kurur. Ayrıca beslenme esnasında tatlı ve yapışkan bir madde salgılarlar. Bu madde üzerinde fumajin mantarları gelişerek siyah bir tabaka oluşmasına neden olurlar. Sonuç olarak bitki özümleme yapamaz hale gelir, verim düşer, ayrıca ürünün pazar değerinin düşmesine neden olur.Ergin ve yumurtaları, larva, pupa dönemleri, pupa gömleği, yaprak altındaki erginler, yapraklarda oluşturduğu fumajin Beyazsinek erginleri bazı virüs hastalıklarının taşınmasında da önemli rol oynarlar. Bunlardan en önemlisi Tütün beyazsineği tarafından taşınan domates sarı yaprak kıvırcıklık virüsüdür. Doğal düşmanları beyazsineklerin pek çok doğal düşmanı bulunmaktadır. Birçok predatör ve parazitoit beyazsineklerin yumurta, larva ve pupasında beslenmek suretiyle, onları baskı altında tutabilmektedir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

çiftçilik

Beyaz sinekler kışın yabani otlarda bulunduğundan kış aylarında yabani otlar temizlenmeli ve gereğinden fazla su ve mazotlu gübre kullanılmamalıdır. Beyaz sineklerle mücadele konusunda ise  kimyasal mücadele kış aylarında bakanlık onaylı ilaçlarla yapılmalıdır. Halk arasında ise sera içinde birkaç noktaya sarı renkte yapışkan tuzaklar asılarak önlem alınmaktadır.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK