Twitter

TARLADAN ELLERE KINANIN UZUN SERÜVENİ

Kadınların vazgeçemediği kına, zorlu ve uzun işlemin ardından tezgahlara geliyor

Faslı kadınların sağlıktan güzelliğe birçok alanda vazgeçemediği kına, zorlu ve uzun işlemin ardından tezgahlardaki yerini alıyor.

Elleri süsleyen, saçları boyamak için kullanılan hatta çeşitli cilt sorunları için de başvurulan kına, büyük emeğin ardından elde ediliyor.

Fas'ın batısındaki Zagora kentinde yaşayan Muhammed Habil isimli çiftçi, kınanın "sabır ve dikkat" ürünü olduğunu belirtiyor.

Habil, kınanın tarladan ellere uzanan öyküsünü şöyle anlattı:

"Kına tohumları doğrudan toprağa ekilmez. Kapalı kap içinde bir hafta suda bekletilir. Daha sonra buradan çıkarılır ve toprakla karıştırılır. Tohumlar ekilmek için hazır olduğunda dar alanda yoğun olarak ekilir. İlk hafta her gün, ikinci hafta ise iki günde bir sulanır. Bu süre geçtikten sonra tohumların kökleri ve yaprakları oluşur."

Kök ve yaprakların bu şekilde bir veya birkaç hafta sulanmadan bekletildiğine işaret eden Habil, kınanın ekiminin kasım ayı öncesi tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Habil, "Aralık ayının girmesiyle bitkinin yaprakları dökülür ve büyümesi durur. Ancak mart ayıyla bitki tekrar büyümeye başlar" diye konuştu. Habil, bu aşamalardan sonra bitkinin büyümesinin tamamlanarak toplandığını anlattı.

Fas'ta kına yapraklarının kilosu 2,5 ila 3 dolar arasında değişiyor.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.