Twitter

TARLADA ARTIK ROBOTLAR ÇALIŞACAK

Teknolojideki değişim ve gelişim artık tarlalara da sıçradı. Tarımda makinalaşma dönemi yerini artık tarladaki robotlara bırakıyor.

                    

         Bilim Kurgu filmlerinden fırlayan tarla robotu BoniRob'la artık yeni bir dönem başlıyor. 

Kendi Ekecek, Kendi Dikecek ve Hasat Yapacak

 BoniRob Alman bir şirket tarafından çok amaçlı tarım işlerinde kullanılmak üzere geliştirilen ilk robot sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şimdilik daha çok tarım becerisi kazanması için test aşamaları devam eden BoniRob ekim, çapalama ve hasat gibi konularda sebze ve tahıl tarlalarında ziraat mühendisleri ve makina mühendisleri tarafından uzaktan kumandayla pek çok işleme tabi tutuluyor. 

  

 Gelecek yüzyılda tarım alanında planlanan gelişimler ve değişimler sonucu ekim alanlarında yaşanabilecek iş gücü açığını kapatmak için devreye girecek olan robotların geliştirilmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Bilim Kurgu filmlerinin bile ötesine geçen proje kapsamında geliştirilen BoniRob pekçok özelliği ile çiftçilerin yeteneklerini kopyalamaya ve bünyesinde depolamaya devam ediyor. Teknolojik robot yaprakların rengi, dokusu, tohum analizi ve ekim derinliği ile çapa gibi konularda yeteneğini çoktan kanıtlarken mısır hasadı, ayçiçek ekimi ve sulama gibi konularda oldukça önemli bir başarı elde edilirken geleceğin tarım işçileri artık bu robotlar olacak.

             

BoniRob Tarla Robotu'nun Teknik Özellikleri

 Bu robot bir tarım işçisinden daha uzun süre tarlada çalışabiliyor. Sigorta ve emeklilik gibi giderleri yok. Kendi elektriğini güneş panellerinden rahatlıkla sağlarken doğa dostu bir teknoloji olduğunu kanıtlıyor. Toprak, iklim ve suyun kimyasal analizlerini çok daha hızlı yaparak üretim rekoltesi hakkında kesine yakın bilgiler verebiliyor. 

 BoniRob ayrıca tarlalarda kimyasal mücadaleye gerek kalmadan, istenmeyen zararlı veya farklı bitkileri teker teker kurutabilecek. Yakın gelecekte insansız hava araçları ile uyum içinde çalışması planlanan tarla robotuna verilecek yeni görev listesinde hangi işlerin olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. 

 

Hayal Senem Sayan

 

 

 

 

Kaynak : PopularMechanics
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK