Twitter

TARIMIN OLMAZSA OLMAZLARI!

Hepimizin hayatında önemli yer tutan, artık onlarsız yapamaz hale geldiğimiz teknolojik aletlerde tarımın olmazsa olmazları makinalar var.

Traktör

1800'lü yılların sonlarına doğru buhar gücüyle çalışan lokomobil olarakta bilinen ve traktörlerin atası olarak adlandırılan araçlardan, günümüzden binli rakamlara ulaşan devasa motor gücüne sahip eko yakıtlı hatta lpg'li traktörlere gelinmiştir.

Fide Dikim Makinası

Fidelerin dikiminde bu amaçla geliştirilmiş özel makinalar da kullanılmaktadır.

Sulama Makinası

AB'deki toplam su varlığının yüzde 33'ü tarımsal sulamada kullanılıyor. Bu oran Güney Avrupa'da yüzde 75'e çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 30'a kadar düşüyor. Ülkemizde olduğu gibi AB'de de, sulamada kullanılan suyun miktarı, iklim, toprak yapısı, ürün tipi, su kalitesi ve sulama tekniklerine göre değişmekle birlikte, sulama teknolojilerinin kullanılmaması sebebiyle birçok çevresel ve ekonomik sorun ortaya çıkıyor. 

Bilindiği gibi günümüzde su kaynakları son derece kısıtlıdır. Buna karşılık çeşitli sektörlerdeki su kullanımı çok artmıştır. Basınçlı sulama yöntemleri yüzey akışıyla ve derine sızma ile meydana gelen su kayıplarını ortadan kaldırdığı için günümüzde en çok tercih edilen yöntemler haline gelmişlerdir.

Orak Makinası

Tarımda makineleşme ile ortaya çıkmış olan bu ürünü günümüzde daha çok buğday, ot, arpa ve mısır gibi ürünlerin biçilmesinde kullanmaktadır. Günümüzde bakıldığı zaman orak makineleri ile yapılan toplama işlemleri insan gücü ile yapılan toplama işlemlerine göre daha seri bir şekilde yapılmaktadır. Orak makinelerine bakıldığı zaman günümüzde farklı orak makineleri bulunmaktadır. Bu makinelere Kanatlı orak makinesi, geri biçer ekim makinesi gibi farklı orak çeşitli bulunmaktadır. Günümüzde bakıldığı zaman orak makinesi ekin biçme makinesi olarak ta bilinmektedir.

Saman Atma Makinası

Samanlarınızı kısa sürede saman deposuna atılmasını sağlar. Saman atma makinesi sayesinde tahıl bahçeleri temizlenerek randımanının artması sağlanmaktadır.

Pancar Sökme Makinası

Şeker pancarının yaprak kesimi, baş kesimi, sökme, temizleme, depolama ve boşaltma işlemlerini bir arada yapan tek sıralı söküm makinasıdır. Kranklı tip titreşimli çeneye sahip olan şeker pancarını topraktan kırmadan zarar vermeden elle sökülmüş gibi temiz bir şekilde çıkarır. 

Pamuk Toplama Makinaları

Pamuk üretimindeki maliyet içerisinde en büyük payı pamuk hasadı teşkil etmektedir. O halde pamuk maliyetini düşürmek için hasadın mutlaka makine ile yapılması şarttır. Bir pamuk toplama makinesi ortalama olarak saatte 15 dekar pamuk hasat etmektedir. 

Paketleme Makinaları

Bir çok farklı materyal ile çalışma potansiyeline sahip olan Silaj Balya Paketleme Makinası tarımsal ürünlerin yanında, çöp, kağıt ve talaş, sebze ve meyve, şeker kamışı atıkları ve saman paketleyebilmektedir.

İlaçlama Makinaları

Kültür bitkilerini zararlı ve hastalıklardan koruma amacıyla, kullanılan ve ilaç adı verilen kimyasal maddeyi bitki aksamı (yaprak, dal, meyve) üzerine atan makinalardır.

tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK