Twitter

İŞTE HAYVANCILIKTA VERİMİ ARTIRAN TEKNOLOJİLER !

Ülkemizde son yıllarda tarımda teknoloji çalışmalarının yanında hayvancılık sektöründe teknoloji çalışmalarına da sıklıkla yer veriliyor.

Akıllı hayvanlar için akıllı sistemler gerekir diyen mühendislerimiz, hayvanların refahı için de teknolojilere ağırlık vermeye başladı. 
Peki nasıl oluyor da hayvanlar akıllı oluyor ya da hayvancılık akıllı hale geliyor?

En gelişmiş sağım ve sürü yönetim sistemlerinin yer aldığı hayvancılık teknolojileri büyük şirketler kadar küçük ölçekli üreticilerinde dikkatini çekmeye başladı.

Hayvancılık işletmelerinde Nesnelerin İnterneti (loT) uygulamaları ile hayvanların yaşamsal faaliyetleri,  süt verimliliği ve sürü yönetim sistemi kolaylıkla takip edilebiliyor.


Bununla birlikte çiftliklerde bulunan bilgisayarlı sürü yönetim sistemi ile ileri teknoloji kullanılabilir hale getiriliyor.


"Her işin zorluğu vardır" tabiri artık bu teknolojilerle son bulmaya başlıyor. Hayvancılık işletmelerinde sürüdeki hayvan sayısındaki artış ile birlikte hayvanların takip edilmesinin zor olduğunun farkına varılması da sürü yönetim sisteminin kullanılması mecburi hale getirmiş oluyor.

Sürü yönetim sistemine dahil olan makro ve mikro ölçekli işletmeler artık hayvanların tüm bilgilerini, yaşamsal faaliyetlerini sürü yönetim sisteminden kontrol ediyor. 
 

Kendileri de Akıllı, Bilezikleri de !


Hayvanlarda bulunan " Akıllı Bilezik" diye tabir ettiğimiz pedometre bir diğer adı adımsayar cihazı ile hayvanların tüm hareketleri bilgileriyle birlikte sistemden takip edilebiliyor.

Ortak sağım sistemi dediğimiz bir sürü yönetim sistemi ile sağıma katılan hayvanların sağım sırasında meme hastalıkları tespiti yapılıyor. 
Sağıma katılan tüm hayvanların ayrı ayrı verimlilikleri takip edilebiliyor. Tüm sağımlar hijyen koşullarına uygun gerçekleştiği içinde hayvanların sağlığı ve refahı önemli ölçüde artmış oluyor.


Bu pedometreler ile takip edilen adım sayısı ve hareketliliği ile kızgınlık ve hastalık takipleri yapılıyor. Yine süt bilgisi ve süt verim raporları sistem üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor. Ve gün sonunda hem üretici hem tüketici hem de hayvanlar mutlu oluyor !

tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK