SARIKAMIŞ'TA BÜYÜKBAŞ HAYVANLARA ÇİÇEK AŞISI YAPILIYOR

Sarıkamış Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı ekipler, kent merkezi ve 55 köyde büyükbaş hayvanlar için başlatılan çiçek aşısı çalışmalarına devam ediyor.

Sarıkamış Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Volkan Önder Özdoğan yaptığı açıklamada, Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün aldığı karar doğrultusunda ilçe merkezi ve 55 köyde büyükbaş hayvanların herhangi bir hastalığa bulaşmaması ve zarar görmemesi için çiçek aşısı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyledi.

Özdoğan, hayvan besicileri ve çiftçilerin hayvanların sağlığı açısından konuya duyarlı davranmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Mevsimsel dönemlerde özellikle bahar aylarında çiçeklerden, böceklerden hayvanlara hastalık bulaşmasın diye bu tür aşı kampanyaları düzenliyoruz. Sarıkamış ilçe merkezi ve 55 köyümüzde yaklaşık 95 bin büyükbaş hayvan var. Şu anda kurduğumuz iki ekipte 10 veteriner hekim görev yapıyor. Şimdiye kadar 25 bin civarında hayvanın aşısı tamamlandı. Bütün hayvanlar aşılanana kadar çalışmalar devam edecek."

Özdoğan, çiçek aşısı yaptırmayan hayvan besicileri ve çiftçilerin, meralarda hayvanlarını otlatamayacağını, hayvanlarına sağlık raporu alamayacaklarını ve onları herhangi bir yere sevk edemeyeceğini sözlerine ekledi.

HaberTürk
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.