Twitter

`ÖLÜM VE ÜRETİMİ DURDURMA PAKETİ`

Tarım Bakanlığı reform paketi açıkladı, hayvan üreticileri ayağa kalktı. Üreticiler adına konuşan Mustafa Naimoğluları, "Paket değişmeli yoksa Tarım Bakanı koltuğunda oturamaz" dedi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği sütün maliyetinin ortaya konarak litre fiyatının yeniden belirlenmesi gerektiğini, Tarım Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu reform paketinin "ölüm ve üretimi durdurma" paketi olduğunu öne sürdü. Birlik başkanı Mustafa Naimoğluları dün Birlik Genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek Tarım Bakanı Erkut Şahali'yi eleştirdi. Şu an depolardaki 120 Ton sütün alıcı bulamadığını ve pazarlanamadığını belirten Naimoğluları, pazarlanamayan sütün her Cumartesi ve Pazar tankerler içerisinde pazar aradığını kaydetti. Sütün pazarlanmasının daha önce yüzde 70, şimdi ise yüzde 30 olduğunu kaydeden Naimoğluları, buna karşın sokakta her yerde "En meşhur Hollandalı" reklamlarının görüldüğüne dikkat çekti.

BÜTÇE AÇIĞI KAPATILIYOR

Hükümetin hiçbir konuda çözüm üretemediğini ve uzun vadede üreticinin cebinden 6 milyon TL daha çıkarıp bunu bütçe açığını kapatmada kullanmak istediğini savunan Naimoğluları, 1600 litreye kadar 1.48, 1600 Litreden sonrasının 1.20 TL fiyattan alınmasının "Hayvanlarınızı kesin" anlamını taşıdığını söyledi. Her ürünün bir maliyeti olduğunu ve sütün litre maliyetinin 1.60 TL olduğunu kaydeden Naimoğluları, devletin sütü 1.20 TL'den satın almaktaki ısrarının,  üreticilerin 2006 yılındaki gibi hayvanlarını kesmesiyle sonuçlanabileceğini ifade etti.

HAYVANLARA ACI SU İÇİRİYORUZ

Naimoğluları, ülkede yüzde yüz kuraklık yaşandığını ve hükümet yetkililerinin su sorununu çözecek kapasitede olmadığını savunarak, üreticinin hayvanlarına acı su içirmek zorunda kaldığını kaydetti. Ülkeye 2015 yılında 25 milyon dolar'lık (80 Milyon TL) süt ürünü ithal edildiğini belirten Naimoğluları, devletin bir yandan ihraç kapısı ararken, diğer yandan 400 tonluk ithal peynirin ülkede nasıl ve hangi sağlık koşullarında paketlendiğinin ve piyasaya sürüldüğünün bilinemediğini söyledi. Restoran ve oteller dâhil olmak üzere her yerde ithal ürünlerin kullanıldığını anlatan Naimoğluları, çiftliklerdeki üretici depolarınınsa sütle dolu olduğunu vurguladı.

O KOLTUKTA OTURAMAZ

Bakan Şahali'nin söz konusu reform paketinde ısrar etmesi halinde koltukta oturamayacağını ve "en kısa süre bakanlık yapan tarım bakanı" olacağını iddia eden Naimoğluları, bakanın bürokratlarıyla birlikte, tarımdaki sorunları çözmesi, çareler üretmesi ve tarıma yön vermesi gerektiğinin altını çizdi. Sütün maliyetinin ortaya konması halinde süt vermeye hazır olduklarını kaydeden Naimoğluları, bugünden sonra daha sert tepkiler koyacaklarını da bildirerek, gerekirse genel eyleme gidebileceklerini söyledi.

'50 bin kişi aç kalır'

Kuraklık ve susuzluğa çare beklediklerini de dile getiren Naimoğluları, sektöre darbe vurulması durumunda 50 bin kişinin aç kalacağını, küçük esnaf ve sanayicinin bundan etkileneceğini söyledi.

Milliyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK