Twitter

NORVEÇ ORMANLARINI NASIL YENİDEN YARATTI?

Yaklaşık yüz yıl kadar önce Norveç tüm ormanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Günümüzde ise ormanları her geçen yıl daha da canlanıyor.

Norveç, ormanlarındaki ağaç sayısını 100 yıl evvelki sayının üç katına çıkardı. Yıllık orman kesimi o yıl yetişmiş ağaçların yarısına ancak ulaşıyor. Ülkenin yıllık sera gazı salımının yüzde 60'ını da bu şekilde telafi ediyor.

Bazıları bu duruma farklı yorumlar getirirken ülkede ağaç sayısının artmış olmasının el değmemiş ormanlarda gelişen bir yaban hayatına kaynaklık ettiği anlamına gelmediğini söylüyor. Ormanların sadece yüzde 4'ü doğal koruma ve milli park alanları içerisinde yer alıyor. Geri kalan kısmı ise ekonomik amaçlı kesim için saklanıyor ve daha sonra kesilecek. Orman ağaçları kesildiğinde ise  yenileme programına uyularak yeni ağaçlar dikiliyor. Ancak ekonomik amaçlı bu dikimlerde ağaç çeşitleri eskisine göre daha az ve seçme şekilde oluyor.

              

Norveç Biyoekonomi Araştırma Enstitüsü bu çalışmayı yaklaşık 100 yıldır sürdürüyor. Buna göre, her 5 yılda bir belli bir bölge içindeki 15 bin noktada ayrıntılı olarak tarama yapılıyor. Norveç bu çalışmalarla ormanlarını yok olmaktan kurtararak mücadelenin bir kısmını başarıyla tamamlarken şimdiki sorun ise onları daha sıcak bir geleceğe hazırlamak.

Hayal Senem Sayan

bbc
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK