Twitter

NOKRA (BÜVELEK) HASTALIĞI İLE MÜCADELEDE GEÇ KALMAYIN

Hastalığın sık görüldüğü yerlerde sonbahar başlarında sığırlara bir kez enjekte edilebilir parazit ilaçlarından biri uygulanarak derinin delinmesi önlenmeli ve sineğin yaşam döngüsü kırılmalıdır.

Tanım:

Nokra (Büvelek) Hipoderma türü sinek larvaları tarafından meydana gelen paraziter bir deri hastalığıdır. Bulaşma hipoderma adı verilen sığır sinekleri aracılığı ile ilkbahar sonları ve yazın başlarında sığırların bacaklarına yumurtalarını bırakmasıyla ( büvelek tutması ) olur. 3 - 7 günde yumurtadan çıkan larvalar deriyi deler ve deri altı dokular içinde ilerleyerek sırt derisi altına göç ederler.


Belirtiler:

Sığırların sığır sineklerinin hücumuna uğradığında (büvelek tutması) kuyruklarını kaldırarak koşuştuğu görülür. Sırt bölgesine gelen larvalar Aralık - Şubat aylarında sırtın 20 cm sağ ve solunda yaklaşık 3 cm çapında şişliklere neden olurlar. Şişliklerin ortası delinebilir ve içlerinden sızıntı akar. Şişlikler sıkıldığında içlerinden larva çıkar.


Tedavi:

Sinek mücadelesi yapılmalıdır. Hastalığın sık görüldüğü yerlerde sonbahar başlarında (Kasım ayı ortalarına kadar) sığırlara bir kez enjekte edilebilir parazit ilaçlarından biri uygulanarak derinin delinmesi önlenmeli ve sineğin yaşam döngüsü kırılmalıdır.

tarimorman.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK