Uygulama
Twitter

NESİLLERİ TÜKENMEK ÜZERE

Nesli tükenmekte olan dünyanın belli yerlerinde yetişebilen bitkiler; Attenborough sürahi bitkisi, intihar palmiyesi, yeraltı orkidesi, golf topu, venda cycad, deniz anası ağacı ve acacia anegadensis.

Attenborough sürahi bitkisi (Nepenthes Attenboroughi)

Filipinler'in Palawan bölgesindeki bir dağın tepesinde yetişen bu etobur bitkiden bugün sadece birkaç yüz tane kaldığı sanılıyor. Çanak şeklindeki gövdesinde biriktirdiği sıvıya giren hayvanlar bir daha kurtulamıyor. 30 cm büyüklüğündeki bu çanaklara böcekler ve sıçanlar düşüyor daha çok. Bu bitkiyi 2007'de Hristiyan misyonerlerin uyarısı üzerine bölgeye giden botanikçiler keşfetti ve doğa programlarıyla bilinen ünlü İngiliz yayıncısı David Attenborough'nun ismi verildi.

İntihar palmiyesi (Tahina spectabilis)

Madagaskar'ın kuzey batısında yetişen bu dev palmiye yaklaşık 50 yıl yaşıyor, sonra bir kez çiçek açıp ölüyor. 2005'te keşfedilen bu bitki 18 metreye kadar uzuyor ve dallarıyla on metre çapında bir alanı kaplıyor. Doğal ortamda bu palmiyelerden 90 tane kalmıştır.

Yeraltı orkidesi (Rhizanthella gardneri)

Bu ilginç orkide bütün ömrünü yer altında geçiriyor. Çiçeklerini bile yer altında açıyor. Mayıs-Haziran aylarında krem ve kırmızı renklerde açan çiçekler etrafa keskin bir koku yayıyor. Avustralya'nın batısında, süpürge çalılarının yetiştiği bir bölgede görülen bu bitkide klorofil olmadığı için güneşten enerji alamıyor. Onun yerine çalı bitkisinin köklerinde yaşayan bir mantara parazitlik yaparak besleniyor. Bu bitkinin sayısının 50'den az olduğu düşünülüyor.


Golf topu (Mammillaria herrerae)

Meksika'nın Queretaro dağlarında yetişen bu küçük beyazımsı kaktüs bitkisi, benzerliğinden dolayı golf topu olarak adlandırılıyor. Küçük pembe çiçekleri nedeniyle bitki yetiştiricilerin gözdesi oldu ve yasadışı olarak toplanmaya başladı. Bu nedenle son 20 yılda bu bitki sayısında yüzde 95 düşüş görüldü.

Venda cycad (Encephalartos hirsutus)

Güney Afrika'nın Limpopo bölgesinde yetişen tüylü görünümlü bu bitki 1996'da yeni bir tür olarak kayda geçti. Yasa dışı toplanması nedeniyle bugün doğal ortamda kalmadığı söyleniyor.

Denizanası ağacı (Medusagyne oppositifolia)

Bu ağaçların nesli tükendi diye düşünülyordu. Ama 1970'lerde yeniden bulundu. Kabuklu meyvesi kırıldığında ortaya çıkan görüntü denizanasına benzediği için bu adı aldığı sanılıyor. Seyşeller'e bağlı Mahe adasında bulunan bitkiden bugün sadece 86 tane kaldığı biliniyor.

 

Acacia anegadensis

Bu dikenli çalı bitkisi Britanya Virjin Adaları'nda yetişiyor. Deniz seviyesi yükseldiğinde bu bitkiler suyla kaplanıyor. Yalnızca 10 kilometrekarelik bir alanda yetişen çalıların sayısı bilinmiyor, fakat Botanik bahçelerinde de yetiştiriliyor.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK