Uygulama
Twitter

KUŞ GRİBİ KAPIYA DAYANDI

Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa'nın pek çok ülkesinde görülen kuş gribi sınır komşumuz Bulgaristan'a da sıçradı. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı (BABH) 100 bini aşkın kanatlı hayvanın itlaf edileceğini açıkladı.

Kasım ayından bu yana pek çok Avrupa ülkesinde görülen kuş gribi (H5N8) vakalarına bir yenisi Bulgaristan'da eklendi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı (BABH) Genel Müdür Yardımcısı Petya Petkova 100 binden fazla kanatlı hayvanın itlaf edileceğini duyurdu. Paniğe gerek olmadığını da ifade eden Petkova, hijyen kurallarına uyulduğu müddetçe hastalığın insanlara geçmesi riski bulunmadığını söyledi.

Ayrıca Bulgaristan genelinde geçici olarak kuş avı da yasaklandı.

Avrupa'yı etkisi altına alan hastalık nedeniyle, Almanya'da on binlerce hindi ve ördek itlaf edilmiş, aralık ayının sonunda, Yunanistan'da yaban kuğularında kuş gribi tespit edilmişti. Yine aralık ayında, İngiltere'deki bir hindi çiftliğinde de salgın tespit edildi.

20 Ocak'a kadar 1 milyon hayva itlaf edilecek

Avrupa'da en çok kanatlı hayvan nüfusuna sahip ülke Fransa'da tarım bakanlığı kuş gribi (H5N8) tehlikesine karşı çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 1 milyon ördek ve kazın imha edilmesini kararlaştırdı. Buna göre uyarı gönderilen bölgelerde yetiştirilen ördek ve kazlar 20 Ocak tarihine kadar  imha edilecek.

Kuş gribinin faturasının 80 milyon avroyu bulacağı tahmin edilen Fransa'da, hükümet çiftçilerin zararını karşılama vaadinde bulundu.

Dünya.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK