Uygulama
Twitter

KAVAK`TA SIĞIR ÇİÇEĞİ UYARISI

Kavak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlık Şubesi tarafından sığır yetiştiricileri Sığırların Nodüler Ekzantemine (Sığır Çiçeği) karşı uyarıda bulundu.

Müdürlükte görevli Fatih Cır, besicilere, sığır çiçeği, bulaşması, belirtileri ve mücadele konularının bulunduğu broşür dağıttı.

Yetiştiricileri sığır çiçeği konusunda bilgilendiren Cır, 'Sinekler vasıtasıyla bulaşan hastalık, sulak yerlerde sinek artışıyla daha yoğun görülür. Hastalığın sineklerin yanı sıra gözyaşı, ağız ve burundan gelen akıntılar, bulaşık su ve yemler ile de bulaşma riski vardır.' dedi.

Cır, hastalığın belirtilerinin öncelikle baş, boyun ve bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın yumrulu şişlikler, göz, burun ve ağızdan akıntı, öksürük, yıllık süt verimi kaybı, yavru atma, yüksek ateş, iştahsızlık, zayıflık, bacaklarda şişlik, yürüme zorluğu olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Hastalığı yayan temel etmenlerin sinekler olduğunu ve bu nedenle hastalıkla mücadelede sineklerle mücadelenin de önemli olduğunu vurgulayan Cır, 'Hastalığa karşı şimdilik alınacak en etkili önlemlerden biri aşılama ve sineklerle mücadele. Sineklerle mücadele edebilmek için ahırın temizliğine kesinlikle dikkat edilmeli. Örümcek ağları, hayvan dışkıları sineklerin en çok konakladığı yerler olduğu için temizlenmeli ve ahır havalandırılmalı, havalandırılan pencere ya da kapılarda sineklikler olmalı. Herhangi bir şüphe halinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurulmalıdır.' diye konuştu.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK