Twitter

KARS`TA KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ DESTEKLENİYOR

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars'ta 280 bin civarında kaz popülasyonu bulunduğunu, kaz sayısı bakımından Kars, Türkiye'de bulunan toplam kaz popülasyonunun yüzde 30'unu oluşturduğunu ve ülke sıralamasında 1. sırada yer aldığını belirtti.

Düzgün, Kars'ın uygun coğrafik konumu ve su kaynaklarının bol olması kaz yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapılmasına olanak sağladığını söyledi.

İl, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, "Küçük aile işletmeciliği şeklinde ve kadınlar tarafından yetiştiriciliği yapılan kaz üretiminin çok az bir kısmı damızlık olarak tutulup, çoğunluk kısmı Ekim-Kasım aylarında kesilerek, kurutulup kış aylarında tüketilmektedir. Kesilmiş ve bölgenin damak tarzına göre kurutulmuş olan kazların büyük çoğunluğu Türkiye'nin değişik bölgelerine de gönderilmektedir" dedi.

Kazcılığın aile tipi işletmelerde ekonomik gelir sağlayan son derece verimli bir sektör olduğuna dikkat çeken Düzgün, "Türkiye geneli ve Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde ticari amaçlı kaz yetiştiriciliği oldukça sınırlı olup, genellikle küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılmaktadır. Kaz yetiştiriciliği için bakımı zor ve masraflı olduğu ifade edilmişse de kaz yetiştiriciliği, büyük ve küçükbaş hayvancılığa ve diğer kanatlı hayvanlara göre bakımı nispeten daha kolay ve üretim maliyetleri düşüktür. Bu açıdan değerlendirildiğinde yöre halkı için alternatif bir iş ve gelir kaynağı olarak görülmelidir" diye konuştu.

Dr. Hüseyin Düzgün, "Bu kapsamda Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK) tarafından ülkemize sağlanan katılım öncesi mali yardımlar kapsamında; tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında üreticilerin kullanımına tahsis edilen hibe destekleri IPARD-2 Eylül ayında çağrıya çıkması planlanmaktadır. IPARD-1'de var olan destek konuları IPARD-2'de de olacak. Buna ilaveten IPARD-2 programında kaz yetiştiriciliği de (en az 350, en fazla 3.000 kaz) destek kapsamına alınmıştır. Kaz yetiştiriciliği destekleme miktarı en fazla 250 bin Avrodur. Ayrıca destekleme oranı en az yüzde 60 en fazla yüzde 70 olarak değişmiştir. (40 yaşın altındaki başvuru sahipleri ve yatırımın dağlık alanda olması durumunda yüzde 65, her iki koşulu da sağlayan başvuru sahipleri için yüzde 70 olarak belirlenmiştir. Kazcılığın bundan sonra büyük bir sektör haline gelmesini ve istihdam alanları açılmasını hedefliyoruz. İlimiz yetiştiricilerinin program yayınlanmadan ellerini çabuk tutmalarını ve gerekli evrakları şimdiden hazırlamalarını başvuruya geç kalmamalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK