Twitter

KADIN GÜCÜ TARIMDA: YEŞİLYURTLU HAFURE ADAK, TKDK DESTEĞİYLE 700 LİTRE SÜT ÜRETEN MODERN TESİS KURDU

Yeşilyurt ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki kadın girişimci Hafure Adak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) aldığı destekle Malatya'ya modern bir süt üretim tesisi kazandırdı. Adak'ın 4 yıl önce başvurduğu TKDK, hibe desteğiyle 10 dönümlük alanda kurulan tesisin temellerini attı. Bugün, Adak'ın liderliğindeki modern tesiste, günde tam 700 litre süt üretimi gerçekleşiyor.

Şahnahan Mahallesi'nde yaşayan 2 çocuk annesi Hafure Adak, eşi Ekrem Adak ve çocuklarının desteğiyle kısa sürede hayata geçirdiği projede, TKDK'nın sağladığı destekle 50 baş hayvanla başladıkları süt sığırcılığı işini, şimdi 100'e çıkardı. Adak ailesi, tesiste çalışan Ramazan Bulut ile birlikte, hayvanların genel bakımından sorumlu olarak, elde edilen yüksek kaliteli sütü anlaştıkları bir firma aracılığıyla piyasaya sunuyor.

Eşi Ekrem Adak, "Eşimin hayvancılığa olan ilgisi üzerine TKDK'ye başvurduk. TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç'un destekleriyle güzel bir tesisi hayata geçirdik. Bu projemiz, sadece kent ekonomisine ve istihdama değil, aynı zamanda Malatya'ya bereket ve helal bir iş kazandırdık" dedi.

Hafure Adak ise, "Günlük 700 litre süt üretimi yapıyoruz. Eşim Ekrem Adak'ın sağladığı önemli destekle, 2019'da başladığımız projemizden bu yana büyük bir ilerleme kaydettik. TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç'a teşekkür ediyorum; biz başardık, diğer girişimci kadın arkadaşlar da başarabilirler" şeklinde konuştu.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.