Twitter

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI EKOLOJİK YÜZEN EVLER : LİLYPAD

Uluslararası iklim değerlendirme grubuna göre, deniz seviyesinin önümüzdeki yıllarda 20 ile 90 cm yükselmesi bekleniyor.

Buzulların erimesi ve deniz suyu seviyelerinin yükselmesi özellikle sahil bölgelerinde yaşayan insanları yeni yerleşim yeri aramaya yönlendireceği belirtiliyor. Bu soruna yeni bir çözüm geliştirmeye çalışan bilim insanlarının çalışmaları devam ederken Vincent Callebaut tarafından tasarlanan, hem karada hem su da bulunabilen ekolojik bir şehir tasarımı insanlığa umut vermeye devam ediyor.

 

Diğer şehirlerden farklı olarak okyanusta yüzebilen bu ada şeklindeki suni şehirler her biri 50 bin kişiyi barındırabilecek şekilde tasarlanmış.

Lilypad olarak adlandırılan proje, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidrolik, biyokütle ve gelgit enerjisi entegrasyonuyla yalnızca tükettiğinden fazla, uzun ömürlü şekilde enerji üretmekle kalmıyor, aynı zamanda atmosferdeki karbondioksit birikimini de soğuruyor.

Nilüfer yaprağı örneğini rol model alan projede yüzen şehirlerin her biri, suni göl ve üç tepeyi içeren insan yapımı alanlardan oluşuyor. Göl; yağmur sularının toplanarak arındırılması ve tuzunun giderilmesiyle oluşturuluyor, bu sayede hayvan ve bitki türlerinin hayatlarını sürdürmeleri sağlanıyor.  

Lilypad Projesi, sahile yakın demir atması veya okyanustaki akımları takip ederek dünya etrafında yüzmesi hedefiyle tasarlanmış. Tasarımın bir diğer önemli amacı ise iklim değişikliği sonucu ortaya çıkabilecek farklı durumlara, insan ve doğanın uyum içinde birarada olabileceği bir ortam sunarak, sorunlara çözüm getirmesi.

Hayal Senem Sayan

Greenact
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.