Twitter

HAYITIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Hem güzel kokusuyla hem de faydalarıyla ilgi çeken hayıt, kıymetini gün geçtikçe arttırıyor.

 Hayıt (ayıt) :  Mineçiçeğigiller familyasındandır.  Batı ve güney Anadolu’da yetişen bir ağaçtır. Haziran – Temmuz aylarında mor renkli çiçekler açar.  Kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip bir ağaçtır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Aynı zamanda 'beşparmak otu' olarak da bilinir. Kökü, yaprakları ve yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca'da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelmektedir.


 Hayıt, Homeros'un İlyada destanında namus simgesi olarak geçer. Hayıtın şifası için kullanımı yaklaşık 2500 yıl geriye gider. İ.Ö. 450 yılında Hipokrat'ın hayıtın yaraları iyileştirici özelliğine değinmesinden bu yana erkeklerde cinsel isteği azaltıcı, kadınlarda hormon dengeleyici etkisi ön plana çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir. 
 Yemişlerini toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır. Yemişlerini öğüterek elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak ya da çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu toksik etki yaratabilir.


 Hayıt Tohumunun Faydaları


 İdrar söktürür.  Sancıları keser.  Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısını ve ishali keser.  Akrep ve arı sokmalarında faydalıdır. Hazımsızlığa faydalıdır, mide ve bağırsak gazlarını giderir.  Yüksek ateşe karşı çok faydalıdır. Özellikle de regl dönemlerinde adet sancısı sorunu yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi oldukça yararlıdır.
 Hayıt tohumu hipofiz bezini tetikler ve kadınlık hormonlarının dengeye ulaşmasına yardımcı olur.  Yan etkisi görülmez. Düzenli hayıt kullanımı östrojen hormonnu düşürür ve böylece dokuları kanserden korur. Projesteronu arttırarak kemikleri ve rahim duvarlarını da güçlendirir. 
 Hayıt tohumunu kullanmak için hayıt tohumunu havanda hafifçe ezin ve kaynar suya dökün. 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Menopoz döneminde kullanmak isteyenlerin sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kere içmeleri önerilir.
 Kısırlık tedavisi için kullanılacaksa, kısırlık sorunu olan kadının 3 ay süresince sabah ve akşamları birer bardak hayıt çayı içmeleri gerekmektedir.  Hayıt suyu adet düzene girdikten sonra ya da gebe kalındıktan sonra artık içilmez.


Hayıt Balı
 Hayıt bitkisinin en önemli ürünü hayıt balıdır.  Hayıt balı, ilk hasat edildiğinde berrak ve çok hafif kırmızıya çalan sari renklidir. Ancak zaman geçtikçe rengi koyulaşmakta altı ay sonra koyu kırmızı bir renk almaktadır.  Araştırmalar, balın kansere karşı doğal bir koruyucu olduğunu ortaya koymuştur. Hayıt balı, bu bakımdan da dikkatle incelenmesi gereken bir baldır. Bu bitkinin balı  hoş kokulu,  nispeten geç kristalize olan,  son derece kaliteli bir baldır ve de pahalıdır.  
 Hayıt balı kansızlık, kısırlık, kadın hastalıklıkları, hormonal rahatsızlıklar, mide rahatsızlıkları başta olmak üzere anne sütünü arttırıcı ve kanserden koruyucu özelliklere de sahiptir.
 Hayıt bitkisinin dalları özellikle sepet örmede kullanılarak geri dönüşüme kazandırılmaktadır.  Oldukça dayanıklı olan bu sepetler hem daha hafif, hem de sağlam olmaktadır. 


 Hayıt bitkisinin suyu da oldukça faydalıdır. Piyasada satılan hayıt suyu oldukça kıymetlidir. Pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Cilt rahatsızlıkları, diş hastalıkları, kadın hastalıkları, spazm problemleri ve sinirsel rahatsızlıklar dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların doğal tedavisinde kullanılmaktadır. 1/4′ü Hayıt Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayarak günde 3 çay bardağı tüketilir.


 Hayıt tohumlarından elde edilen toz, yapraklarından elde edilen ekstrakt ve tohumları başta ilaç yapımı olmak üzere parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Üretimi kolay ve karlı olan hayıt bitkisi, çok eski yıllardan beri tüm insanlığa oldukça faydalı bir bitkidir.

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.