GÜBRE KAYBINI AZALTAN İNOVATİF PARA-LİNKAGE TASARIMI

Tarım sektöründe zamanlama her şeydir. Ekin ekme ve gübreleme pencereleri hızla açılır ve kapanır ve çiftçiler bu fırsatları kaçırmayı veya yanlış kullanmayı göze alamazlar. Bunun sonuçları onlar ve müşterileri için korkunçtur.

Verimli yöntemler bir çiftçinin karlılığını da etkileyebilir. Ne kadar çok ürün ekilebilir, gübrelenebilir ve hasat edilebilirse, operasyonun kar hanesine o kadar büyük bir destek sağlanır. Çiftçilik, mekanik sorunlar, hava koşulları, hükümet düzenlemeleri ve daha fazlası nedeniyle daha da zorlaşan karmaşık bir süreçtir. Eski Başkan Dwight D. Eisenhower bir keresinde "Sabanınız bir kalem olduğunda ve mısır tarlasından binlerce mil uzakta olduğunuzda çiftçilik çok kolay görünüyor" demişti.

Ohio'lu J&M Manufacturing, özellikle mısır yetiştiren çiftçilerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerine ve verimi artırmalarına yardımcı olacak ekipmanlar geliştirdi. Şirketin Para-Linkage gübreleme makinesi, bıçak aracılığıyla sıvı gübre uygulamak için bir disk ve bıçağı toprakta tutan yaylı bir paralel kol düzeneğidir.

Cihaz gübre kaybını azaltır, çiftçilerin daha kısa sürede daha fazla alanı kaplamasına yardımcı olur ve zorlu tarımsal ortamda korozyona dirençli bileşenler sayesinde daha fazla dayanıklılık sunar.

Para-Linkage kanaletleri ve sıra kapatıcılar, koşulların bölgeden bölgeye değiştiği, ancak genellikle tozlu, kirli ve ekipman için zor olduğu ekin tarlalarında kullanılır. J&M'de tasarım mühendisi olan Austin Franz, "Sıvı azot gübresi ham çeliği aşındırır," dedi. "Çiftliğin büyüklüğüne bağlı olarak yılda sadece 2 ila 4 hafta arasında kullanılıyor. Azotlu gübrenin mahsule ulaşma süresi kritiktir, bu nedenle günlük yağlama gibi herhangi bir yavaşlama verimin düşmesine neden olabilir, bu da kârın azalması anlamına gelir."

Uçuculaşmadan Rahatsız

J&M'in çözmeye çalıştığı ikilem buharlaşmaya odaklanıyordu. Uçuculaşma, amonyumun atmosfere salınan amonyak gazına dönüşmesi yoluyla azot kaybıdır.

Endüstri standardı, bıçağın sapın arkasında olduğu ve yerden yukarı ve dışarı bıçaktan daha hızlı salındığı tek pivot noktalı stil bir saptırıcı kullanmaktır. Bu süreç azotun toprağın üstüne çıkmasına ve burada buharlaşmaya yol açarak yüksek maliyetli gübre kaybına neden olabilir.

Paralel tasarım, bıçak ve bıçağı aynı seviyede, yere paralel olarak tutarak daha fazla azotun toprakta tutulmasına yardımcı olur. Piyasadaki diğer tek paralel tasarım, pivot noktalarında bronz burçlar ve gres zerkleri kullanır.

Franz, "Tasarımın temel amacı, buharlaşma yoluyla gübre kaybı miktarını makul bir maliyetle azaltan bir gübre tutucu elde etmekti," dedi. "Piyasadaki diğer tek seçenek oldukça pahalıydı, bu nedenle J&M müşterilerimize aynı gübre tasarrufunu daha rekabetçi bir fiyatla sağlayan başka bir seçenek sunmak için kendi varyasyonunu tasarlamaya karar verdi."

Cihaz gübre kaybını azaltıyor, çiftçilerin daha kısa sürede daha fazla alanı taramasına yardımcı oluyor ve zorlu tarımsal ortamda korozyona dirençli bileşenler sayesinde daha fazla dayanıklılık sunuyor.

Bak Anne, Yağ Yok

Gübre kaybını azaltmanın yanı sıra, Para-Linkage silo tasarımı, zerklerin gres gerektirmemesi nedeniyle çiftçiler için önemli ölçüde zaman ve para tasarrufu sağlar.

Körükler, tüm pivot konumlarında Almanya merkezli bir hareketli plastik üreticisi olan igus'un iglide G polimer rulmanlarını içerir. Opsiyonel sıra kapatıcı üzerinde ilave bir rulman ile birlikte beş pivot konumuna sahiptir. J&M'in NitroGro Azot aplikatörlerinden birinde kullanılan kanalet sayısı 30 metrelik bir araç çubuğunda 11'den 60 metrelik bir araç çubuğunda 37'ye kadar değişmektedir. Kuzey Amerika operasyonlarını Providence, R.I. dışında yürüten igus'un bileşenleri yağlama gerektirmiyor.

Franz, "Zaman tasarrufu gerçekten hızlı bir şekilde artıyor," dedi. "Eğer beş noktanın da greslenmesi gerekseydi, her zerk için ortalama 25 saniye gerekirdi. Dolayısıyla, her sırada beş zerk bulunan 25 sıralı bir aplikatörde bu süre 52 dakikaya ulaşıyor. Bu süreye gres tüplerini değiştirmek için gereken ekstra süre veya başka bir şey dahil değildir, bir çiftçi çok fazla yol kat edebilir."

Franz, zamanın çok önemli olduğu bir ortamda, çiftçilerin gübre kaybının azalmasının sağladığı faydalara ek olarak şirketin silindiri ile çok daha fazla alanı kapsayabileceğini söyledi. Daha fazla ürün ve daha az bakım, daha büyük bir mali getiri anlamına gelir ve bu da her çiftçinin anlayacağı bir şeydir.

Franz, "25 sıralı, 18 metrelik aplikatörle saatte 13 km hızla giden bir çiftçi her dakika yaklaşık bir dönümlük alanı kaplayabilir," dedi. "Bu da günde 52 dönüm fazladan ekim yapılması anlamına geliyor ve on günlük çalışma süresi 520 dönüm, yani bir günlük azot uygulamasından çok daha fazla."

Franz, bir rakibin beş pivotundan ikisinde gres yağı bulunduğunu söyledi. Kalan noktalardan birinde bronz burç bulunuyor. "Diğer iki pivotta herhangi bir burç veya gres yok, sadece metal üzerine metal var. Bu da sürgüde çok fazla aşınma ve eğilme yaratıyor ve onarımı pahalıya mal oluyor," diyor Franz.

igus, J&M'i teknik, ekonomik ve ekolojik verimliliğin yanı sıra geliştiricinin yaratıcılığını da ortaya koyan uygulamaları için üreticileri selamlayan altın manus ödülü ile onurlandırdı. Jüri üyeleri ödül için 36 ülkeden 460 başvuruyu inceledi. İki yılda bir düzenlenen yarışmada 2017'den bu yana altın ödülü kazanan ilk ABD'li olan J&M, 5.000 kazandı.

agritechtomorrow.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.