Twitter

GIDA GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Çatışmalar gıda güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor.

FAO'nun son raporuna gore gıda yardımına ihtiyaç duyan ülkelerin sayısı arttı, iç savaşlar ve iklim kaynaklı krizler, 2016'da gıda güvenliğinin üzerinde gıda büyük baskı olustrmaya devam ediyor. Bugün yayınlanan Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu Raporu'na göre 39 ülke dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.

Küresel tahıl stokları iyi yetişme koşullarından dolayı ölümlü gözükse de, geçmişte yaşanan kuraklığın  ve çatışmaların olumsuz etkisi hala sürüyor.
 
Tarımsal beklentiler, tahıl mahsulünün güçlü olacağını işaret ederken açlık durumunun, yeni ürünler olgunlaşana kadar bazı bölgelerde yoğunlaşması bekleniyor. 2016'da El Nino'dan dolayı gıda üretiminin ciddi şekilde etkilendiği Güney Afrika'da, Ocak-Mayıs 2016'da dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısının 2017'de aynı dönemde artması bekleniyor. Rapor; en sorunlu alanlar olan Madagaskar, Malavi ve Mozambik'te çocuklarda yasa göre boyun kısa olması olarak bilinen bodurluğun ciddi seviyelerde olduğunu belirtiyor.
 
Çatışmalar gıda güvenliğine gölge düşürüyor

Rapor; insanı yardım planları için yerel gıda krizlerinin başlıca sebeplerine bakıyor. Azalan gelirler, yüksek fiyatlar ve bozulan dağıtım ağlarından dolayı gıda üretimindeki düşüş ya da gıdaya erişimin zorlaşması çatışmaların yerel gıda krizlerindeki etkilerini oluşturuyor.
 
Mülteci hareketlerinin yoğun yaşandığı ev sahibi ülkeler olan Kamerun ve Cad da dahil, iç savaşlar ve iç savaşların sonuçları 39 ülkenin 21'inde görülüyor. Geniş alana yayılan iç savaş, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde olduğu gibi hanelerin üretim mallarının kaybına ya da azalmasına neden oluyor veya Güney Sudan'da olduğu gibi tarımsal faaliyeti olumsuz etkiliyor. Güney Sudan'ın bazı bölgelerinde iyi mahsullerin sadece kısa dönem olumlu etkileri oluyor; çünkü devam eden çatışmalar halkın tarımla ilgilenmesini engelliyor, en korunmasız kesimleri kıtlıkla karşı karşıya bırakıyor.
 
Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle 9.4 milyon insan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu senenin buğday üretiminin kriz öncesi dönemden yüzde 55 daha az olması bekleniyor.  Yemen'de devam eden çatışmalar, Haziran ayında 14.2 milyon olarak belirlenen gıda güvenliğinden yoksun insan sayısını artırdı. Irak'ta artan çatışma ortamı ülke içinde yerinden edilmelere sebep olurken gıda güvencesizliği Afganistan'da 8 milyon kişiyi etkiliyor.
 
Dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyan 39 ülke; Afganistan, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Gine, Haiti, Irak, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Myanmar, Nepal, Nijer, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Sierra Leone, Somali, Güney Sudan, Sudan, Swazıland, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve.
 
Gıda fiyatları rekor düzeydeki tahıl stoklarından dolayı genelde sabit seyrediyor
 
FAO Gıda Fiyatları Endeksi Kasım ayında hafif bir düşüş gösterdi, mısır ve pirinçte ise rekor seviyede üretim söz konusu.
 
FAO Gıda Fiyatları Endeksi Kasım ayında bir parça düşerek 2016'daki düzenli yükselişine ara verdi.

Endeks, şeker fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle Ekim ayındaki seviyesinden yüzde 0.4 düşerek, Kasım ayında 171.3 puan oldu.   
 
Beş temel gıda grubunda uluslararası piyasa fiyatlarını izleyen FAO'nun Gıda Fiyatları Endeksi, Kasım 2015 fiyatlarından hala yüzde 10.4 yüksek.
 
FAO Şeker Fiyatları Endeksi, dünyanın en büyük şeker üreticisi Brezilya'da üretimin beklenenden fazla olmasından dolayı Ekim ayındaki seviyesinden yüzde 8.9 düşüş gösterdi.
 
FAO Bitkisel yağ fiyatları yüzde 4.5 arttı. FAO Et Fiyatları Endeksi sabit kalırken, FAO Süt Ürünleri endeksi yüzde 1.9 yükseldi, FAO Tahıl Fiyatları Endeksi ise yüzde 0.6 düştü.

Aydın Gazete
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.