Twitter

GELECEK 10 YILDA TARIM ÜRÜNLERİ FİYATLARI DÜŞECEK

Dünya Gıda Örgütü (FAO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortaklaşa yaptıkları bir çalışmayla gelecek 10 içinde tarım ürünlerinin fiyatlarının düşük kalacağını açıkladı.

OECD ve FAO tarafından hazırlanan "Tarımsal Görünüm, 2018-2027" raporu Paris'te kamuoyuna açıklandı. İki kurumun beraber hazırladıkları raporda, 'tarımsal ürünler ve gıdaya yönelik küresel talep azaldı' dendi.

Uzmanlar tarım sektöründe sürekli verimlilik artışı olacağının altını çizerek, "Sonuç olarak, önümüzdeki on yılda ana tarım ürünlerinin fiyatlarının düşük kalması bekleniyor" dedi.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

Tarım üretimin dünyada, çoğu ürün için düzenli olarak arttığı kaydedilen raporda, çoğunluğu hububat olmak üzere, et, süt ürünleri ve balık için 2017'de üretimin rekor seviyelere ulaştığı, hububat stok seviyelerinin ise yıllık raporlara göre tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığı vurgulandı.

Raporda, tarım ticaretinin gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynadığı belirtildi..

FAKİR ÜLKELERDE ARTIŞ

FAO ve OECD raporuna göre, küresel tarım ve balık üretimi gelecek 10 içinde yüzde 20 artış gösterecek.

Sahra altı Afrika, Güney ve Doğu Asya, Ortadoğu ile Kuzey Afrika tarım üretiminin daha fazla artacağı tahmininde bulunulan raporda, özellikle gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinde ise tarım üretiminin düşeceği öngörüldü.

BİYOYAKITLAR

Tarım ürünlerinden elde edilen biyoyakıtlara yönelik talebe yönelik artışın süreceği kaydedilen Raporda, "Biyoyakıtların üretimine yönelik tahıl ve bitkisel yağ talebinin, tahmin edilen dönem boyunca büyük ölçüde değişmeyeceği öngörülüyor. Biyoyakıtlar katlanarak artarak, ağırlıklı olarak mısır olmak üzere 120 milyon ton ek tahıl talebi yaratacak" denildi.

Yine raporda, biyoyakıt kullanımı için şeker kamışı üretimini de artacağı tahmininde bulunuldu.

euronews.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.