DÜNYANIN İLK MODÜLER BÖCEK ÇİFTLİĞİ PROJESİ BAŞLIYOR

Endüstri ve araştırmacılar dünyanın ilk tamamen modüler böcek çiftliğini geliştirmek için güçlerini birleştirdi.

Harper Adams Üniversitesi, 1 milyon sterlinlik projenin bir parçası olarak tarım teknolojisi şirketi Flybox ve bir Buckinghamshire yumurta çiftliği ile işbirliği yapıyor.

Finansman Innovate UK ve Defra'nın Farming Futures Araştırma ve Geliştirme Fonu'ndan sağlanırken, ortaklar 360 Farm'ı oluşturuyor ve değerlendiriyor. Amaç, böcekleri ticari çiftliklerde sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak kullanarak iklim değişikliği, aşırı arazi kullanımı ve gıda israfıyla mücadele etmektir.

Harper Adams Üniversitesi baş araştırmacısı Dr. Jane Eastham şunları söyledi: "Bu, Afrika'daki ticari ortağımızın başarısı üzerine inşa edilen ve Harper Adams'taki akademisyenlerin çok disiplinli uzmanlığından yararlanan son derece heyecan verici bir proje.

"Proje ilerledikçe, sadece ticari açıdan değerli bilgiler sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda alternatif protein kaynakları, bunların geliştirilmesi ve uygulanması konusundaki bilgilerimizi de genişleteceğini umuyoruz."

Flybox, Kenya ve Birleşik Krallık'ta yerel şirketler, STK'lar ve hükümetle ortaklaşa başarılı projeler yürütmüştür.

Böcek Proteini Alımı Şu Anda Belirli Sektörlerle Sınırlı

Flybox'ın modüler teknolojisi, giderek daha fazla zorlanan gıda tedarik zinciri için böcek yetiştiriciliğinin muazzam faydalarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Böcek yetiştiriciliği, toprak ve su kullanımını azaltmanın yanı sıra dünyanın dayanıksız protein kaynaklarına bağımlılığını azaltarak uzun vadeli gıda güvensizliğini gidermek için büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak Birleşik Krallık'ta böcek proteini alımı belirli sektörlerle sınırlıdır ve çiftçiler hala bunun faydalarından yararlanmayı beklemektedir.

360 Farm için sağlanan yeni finansman, projenin sürdürülebilir bir hayvan yemi protein kaynağı ile ticari kümes hayvanı çiftliklerine sorunsuz bir şekilde entegre olmasını sağlayacaktır.

Böcek yetiştirme sürecindeki her aşamanın kendi ısmarlama, prefabrik bileşeni vardır. Bu bileşenler bir araya geldiğinde, çiftliklerin yemde kullanılmak üzere kendi böcek proteinlerini üretmelerine olanak tanıyan düşük maliyetli bir sistem oluşturuyor.

Flybox'ın kurucu ortağı ve CEO'su Andrea Jagodic, şirketin merkezi böcek yetiştirme tesisleri döneminden uzaklaşarak böcek yetiştirme teknolojisine erişimi kolaylaştırmayı amaçladığını söyledi: "Innovate UK ve Defra tarafından sağlanan finansman sayesinde, sürdürülebilir tarım uygulamalarını kolaylaştırma ve bugün çözüme ihtiyaç duyan çiftçiler için daha geniş ölçekte böcek yetiştiriciliğinin kilidini açarak küresel gıda güvenliğini artırma misyonumuzda ilerleyebiliriz."

poultryworld.net
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.