Twitter

DÜNYA`NIN İLK DİKEY ORMANI MİLANO`DA

İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri imzası taşıyan Bosco Verticale projesi dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğiyle ekolojik tasarımlarda yeni bir akımın öncüsü niteliğinde.

 İtalya’nın Milano kentinde yapılan proje, kentsel konutlar ile ağaçları bir araya getirerek yepyeni bir ekolojik ortam sunuyor. Biri 76, diğeri 110 metre olan iki kule 3,6 ve 9 metre uzunluğundaki yaklaşık 900 ağaca ve 2000 çeşit bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 

                   

 Sürdürülebilir konutlar ve kentsel çevre için yeni bir model olarak görülen projede, kulelerin her cephesindeki balkonlara küçüklü büyüklü birçok bitki yerleştiriliyor ve yeni bir yaşam alanı doğal ortamlarına yakın şekilde oluşturuluyor. Bu projeyle havadaki kirliliğin etkisini de azaltmayı amaçlayan tasarımcılar bu bitkisel çeşitlilik ile birlikte kuşlar ve böcekler için şehirde yepyeni bir yaşam alanı sağlayacak. Kullanılan bitkilerin çeşitliliği ve özellikleri uzmanlar tarafından hesaplanarak ortamdaki nemin sağlanması, karbondioksit ve kirli havanın absorbe edilmesi sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor. Yazın hoş bir serinlik sağlayan ağaçlar, kışın ise yapraklarını dökerek güneşin dairelerin içerisine girmesini sağlayarak yıllık enerji harcamasını da düşürüyor.

   

 Doğa ile şehirleşmenin birlikte sürdürülebilir bir yaşam konseptinde olmasını amaçlayan projenin bir diğer ayağının da İsviçre’nin Lozan kentinde önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Hayal Senem Sayan

inhabitat
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK