Twitter

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ`NDEN EL NİNO UYARISI

Dünya Sağlık Örgütü bu yıl dünyada yaklaşık 60 milyon insanın, El Nino olarak bilinen iklim olgusundan etkileneceği uyarısını yaptı. Örgüt, sıcaklık ve yağış modellerindeki aşırı değişikliklerden en çok tropik bölgelerde yaşayanların etkileneceğini belirtti.

 El Nino, Pasifik Okyanusu'nun sularının, orta ve doğu kısmındaki ekvator bölgesinde aşırı derecede ısınmasından kaynaklanıyor. El Nino, bazı bölgelerde aşırı kuraklık ve büyük su sıkıntısı yaratırken dünyanın başka yörelerinde aşırı yağışlara ve sellere neden oluyor.

 Geçtiğimiz yılın sonlarında kendini gösteren El Nino'nun şiddetinin bu ay zirve yapması ve bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre sağlık sorunlarının giderek kötüleşeceği ve El Nino'nun etkilerinin 2016 boyunca görüleceği uyarısı yapılıyor.

        

 Afrika Boynuzu, Afrika'nın güney ve doğusu, Güney Pasifik, Orta Amerika ve Güney Asya'da yaşayan insanlar, bu aşırı iklim koşullarından en fazla zararı görmeye aday. Dünya Sağlık Örgütü, en fazla risk taşıyan ülkelerin Tanzanya, Kenya, Çad, Somali, Honduras ve Peru olduğunu bildiriyor.

 Dünya Sağlık Örgütü'nün acil risk yönetimi ve insani yardımdan sorumlu yöneticisi Rick Brennan, El Nino'nun sağlık üzerindeki etkilerinin ciddi olacağını belirtiyor.

 El Nino'nun kötü beslenme, salgın hastalık ve sağlık hizmetlerinde aksamaya yol açacak büyük çapta etkileri olacağını söyleyen Brennan, "Yine en savunmasız, en yoksul ülkeler, yaşlılar ve çocuklar etkilenecek" diye ekliyor.

 Brennan'a göre El Nino'nun neden olacağı kuraklık, kötü beslenme ve çocuk ölümlerini beraberinde getirecek. Aşırı su kıtlığı, temizlik ve hijyen hizmetlerinin aksamasına ek olarak ishal ve uyuz gibi hastalıklara da yol açacak. Öte yandan yoğun yağışların salgın hastalıkların riskini artırdığını belirten Brennan, sellerin insanların yaralanmasına ve ölmesine neden olabileceği gibi, kilit önemdeki hizmetlere de zarar verebileceğini belirtiyor.

 Brennan, ülkelerin El Nino'ya hazır olmak ve sağlık üzerindeki olumsuz sonuçlarını en aza indirgemek için bazı adımlar atabileceğini söylüyor.

 Brennan'a göre bulaşıcı hastalıkları kontrol altına almak, sıtma, dang humması ve öteki hastalıkların yayılmasını önlemek için hijyen hizmetlerini arttırmak şart. Uzman, salgınları erken aşamada belirlemek ve önlemede hızla harekete geçmek için izleme sistemlerinin çoğaltılması gereğine de dikkat çekiyor. Böylelikle tarımsal alanlarda olabilecek kayıpların da önüne geçilerek gıda kıtlığı ve gıda fiyatlarındaki anormal artışında önlenebilmesi planlanıyor.

Hayal Senem Sayan

Amerikanın Sesi
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK