DÜNYA NÜFUSU ARTARKEN, YATIRIMCILAR ABD TARIM ARAZİLERİNE AKIN EDİYOR

Dünya nüfusunun hızla artması ve doğal kaynakların azalmasıyla birlikte, yatırımcılar daha sürdürülebilir performans bekledikleri bir varlık sınıfını hedeflemek amacıyla ABD'deki tarım arazilerine rekor miktarda yatırım yapıyor.

National Council of Real Estate Investment Fiduciaries'e (NCREIF) göre, yatırım grupları tarafından tutulan tarım arazilerinin değeri son üç yılda iki katından fazla arttı. NCREIF'in verilerine göre, 2023 sonunda 16,6 milyar dolara ulaşan bu değer, 2020'de 7,4 milyar dolar ve 2008'de 1,8 milyar dolar düzeyindeydi.

ABD'deki ekili arazilerin ortalama değeri de 1997'de dönüm başına 1.270 dolar iken, geçen yıl bu rakam dönüm başına 5.460 dolara yükseldi. Bu artış, küresel nüfus arttıkça ve iklim değişikliği ekilebilir arazileri kısıtladıkça devam etmesi bekleniyor.

BM tahminlerine göre, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar yüzde 20 artarak 10 milyara ulaşması, gıda üretiminin yüzde 60 artması gerekliliğini ortaya koyuyor.

ABD topraklarının değerindeki artışta, 2020'deki Covid-19 salgını ve 2022'deki Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgali gibi küresel olayların etkisi önemli rol oynadı.

Cordiant Capital'in tarım müdürü Cedric Garnier-Landurie, "Yükselen enflasyonla birlikte, tarım arazileri yatırımcılar için daha çekici hale geldi. Orta ve uzun vadede para kaybetmeyen bir varlık sınıfı varsa, o da tarım arazileridir" dedi.

Fon yöneticileri, enflasyonun etkileri azalsa bile yatırımcıların tarımsal varlıklara olan ilgilerinin devam ettiğini belirtiyor. Fiera Comox'un CEO'su Antoine Bisson-McLernon, "Seküler trendler son derece cazip" diyor ve Fiera Comox'un odaklandığı kalıcı ürünlerin yanı sıra ABD'deki kurumsal yatırımların sıralı ürünlere yönlendiğini ifade ediyor.

Büyük yatırım grupları, 2008 finansal krizinden sonra portföy çeşitlendirmek amacıyla ABD'deki tarım arazilerine yönelmeye başladı. Bu stratejiler, 2022'de enflasyonun yükselmesi ve diğer varlık sınıflarındaki düşüşlerle test edildi ve tarım arazilerinin sağladığı istikrar dikkat çekti.

PGIM Real Estate'in Genel Müdürü ve Tarım Başkanı Jamie Shen, "Son birkaç yılda, yatırımcılar gıda talebinin artışı ve arz kısıtlamalarının farkında oldukları için tarım arazilerine ilgi gösteriyorlar. Uzun vadeli bakış açısıyla, suya erişimi olan kaliteli topraklara sahip olmak önemlidir" dedi.

Ancak, sektör tahminlerine göre, 3,4 milyon dolarlık pazarın yalnızca yüzde 1 ila yüzde 3'ü yatırım fonlarına ait. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, ailelerin sahip olduğu ve işlettiği işletmeler tüm ABD çiftliklerinin yüzde 95'ini oluşturuyor.

Çiftçi örgütleri, yatırım fonlarının tarım arazilerini ele geçirmesini kırsal topluluklar için bir tehdit olarak görüyor. Amerikalı çiftçilerin ortalama yaşı 58 olduğu için önümüzdeki on yıl içinde 400 milyon dönüm tarım arazisinin el değiştireceği öngörülüyor. Ulusal Aile Çiftliği Koalisyonu'ndan Jordan Treakle, "Bu şirketlerin ülkedeki tarım arazilerinin kontrolünü ele geçireceğine dair ciddi endişeler var" diyor.

ft.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.