BİLİM TOPLULUĞU KAZANDI: ABD`DE 400 TARIM KİMYASALININ KULLANIMI TAKİP EDİLECEK!

Yüzlerce bilim insanının protestolarının ardından ABD Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS), raporlamayı ABD'de yaklaşık 400 tarım kimyasalının kullanımını takip eden yaygın olarak kullanılan bir veri tabanına ölçeklendirme planlarından vazgeçiyor.

Araştırmacılar, veritabanı tarafından takip edilen kimyasalların sayısını azaltmaya ve güncellemeleri daha az sıklıkta yayınlamaya yönelik hamleleri tersine çevirme kararını memnuniyetle karşıladılar. Kâr amacı gütmeyen Biyolojik Çeşitlilik Merkezi'nden kıdemli bir bilim adamı olan Nathan Donley, "Böyle bir kararı geri almak muhtemelen kolay olmadı, ancak bunu kendi takdirlerine göre yaptılar" diyor. Bu hareketin "bu muhteşem bilimsel kaynağın parmaklarımızın ucunda olduğuna dair daha fazla araştırmacıya dikkat çekmesini" umuyor.

Tartışma, USGS'nin, 1992'den bu yana mantarları, yabani otları, böcekleri kontrol etmek için kimyasalların kullanımına ilişkin ilçe düzeyinde veriler sağlayan Tarımsal Pestisit Kullanım Tahminleri ve Haritaları verilerinin 2019 baskısının kapsamını daraltma kararından kaynaklanıyordu. Diğer zararlılar da dahil olmak üzere ajans, önce takip edilen kimyasalların sayısını 72'ye düşürdü, ardından pestisit kullanım ön verilerinin yıllık olarak yayınlanmasını durduracağını ve bunun yerine nihai verileri her 5 yılda bir yayınlayacağını söyledi.

Buna yanıt olarak, yaklaşık 250 bilim insanı ve 120 kuruluş, ajansın 500'den fazla hakemli çalışmada alıntı yapılan raporların tamamını geri yüklemesi yönünde çağrıda bulunan mektupları imzaladı. Eylül 2023'te Senato ve Temsilciler Meclisi'nin dokuz üyesi kampanyaya katıldı ve USGS'ye kesintilerle ilgili endişelerini dile getiren bir mektup gönderdi.

27 Şubat'ta USGS sessizce rotayı tersine çevirdi. Ajansın web sitesinde yer alan bir notta, 400 bileşiğe ilişkin ön verilerin yıllık olarak yayınlanmaya devam edileceği ve 2018-22 verilerinin 2025'te yayınlanacağı belirtiliyor. Haber ilk olarak Undark tarafından bildirildi.

USGS, yaptığı açıklamada, verileri yönetme ve yayınlamanın artan maliyetleri nedeniyle ajansın prosedürleri kolaylaştırdığını ve "bu bilgilerin yıllık gelişimini yeniden başlatmanın USGS'nin mali açıdan sorumlu olacağına karar verdiğini" söyledi.

Idaho Üniversitesi'nden ekotoksikolog Alan Kolok, "Bu hepimiz için bir kazanç" diyor. Pestisitlere maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkilerini inceleme çabalarının veri tabanındaki değişikliklerden ciddi şekilde etkileneceğini söyledi.

Ancak bazı araştırmacılar, USGS'nin geri yükleyemediği veri tabanındaki daha önceki bir kesintiden hala endişe duyuyor. 2015 yılında kurum, tohumlara ekilmeden önce uygulanan pestisitlerin takibini durdurdu; bu giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Dickinson Koleji'nden böcek bilimci Maggie Douglas, USGS'nin bu bileşikler için veri toplamayı yeniden başlatarak bu "önemli boşluğu" doldurmaya çalışacağını umduğunu söylüyor.

science.org
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.