Twitter

BESİLİK HAYVAN İTHALATINA ÜRETİCİDEN OLUMLU TEPKİ

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Karabulut: "Bakanlığımız 2010 yılındaki ithalat gibi bir düzenleme yapmadı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının besilik hayvan ithalatına izin vermesine büyükbaş hayvan üreticilerinden olumlu tepki geldi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, Bakanlığın verdiği iznin 2010 yılındaki hayvan ithalatı ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek, üreticilere olumsuz bir yansımanın olmayacağını söyledi.

Üretimin artırılması amacıyla istikrara zarar vermeyecek şekilde besilik hayvan ithalatına izin verilmesinin herhangi bir paniğe sebep olmaması gerektiğini belirten Karabulut, ithalat izninin kayıtlı işletmeler dışındaki firmalara verilmemesinin de olumlu olduğunu vurguladı.

Kararın Kurban Bayramı sonrasında uygulanacak olmasının da faydalı olduğuna işaret eden Karabulut, şöyle konuştu:
 
"Birliğimize bağlı olan veya olmayan tüm üreticileri uyarıyorum. Panik yapacak bir durum yok. Bakanlığımız 2010 yılındaki ithalat gibi bir düzenleme yapmadı. Besilik hayvan ithalatına şartlı olarak izin verdi. Kesinlikle kasaplık canlı hayvan ve et ithalatı bunun içinde yok. Bu kararla, bizim besiye alacağımız ham danaya ithalat izni verildi. Onun da şartları var. Yüzde 15 fon uygulanıyor. 2010 yılında yapılan ithalat gibi ülkemiz yol geçen hanına döndürülmeyecek. Kapsamlı bir şekilde, en az 100 baş kapasitesi olan üreticiler, gerekli izni aldıktan sonra besilik dana ithalatını yapabilecekler. Örneğin bin hayvan kapasiteli bir işletme ithalat yapmak istiyorsa 600 tane yerli dana bulundurması lazım. Ancak bu durumda yüzde 40'ı olan 400 dana ithalatı yapabilir. İşletmesinde yerli danası olmayan zaten bu ithalatı yapamıyor. Yerli üretici düşünülerek yüzde 15 de fon konmasını olumlu buluyoruz."

Hayvan pazarlarında besilik danada bir sıkıntı olduğunu gördüklerini dile getiren Karabulut, "Bu, üreticiye bir zarar vermez. Ham dana dediğimiz besilik danada bir sıkıntı vardı. Büyük işletmelerin eksikleri vardı. Yerli üretici adına herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Besilik dana ithalatı izni zaten Kurban Bayramı'ndan sonra yapılacak olan bir planlama. Buradan bakanlığımıza ve hayvancılık genel müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Niye? Üretici bu ithalatta korunuyor. Hem yüzde 15 fon hem de özel sektöre açmıyor ithalatı. Besilik dana ithalatı yapmak isteyen bir üretici gider kapasite raporunu çıkartır, ithalat belgesini alarak besilik dana ithalatı yapabilir. 2010 yılındaki gibi herkese açık değil bu ithalat" dedi.

Türkiye genelinde 13,5-15 milyon, Konya'da ise 700-750 bin büyükbaş hayvan varlığı olduğuna dikkat çeken Karabulut, 2010'daki 10 milyon adet olan büyükbaş hayvan varlığında yüzde 40'lık bir artış yaşandığına değinerek, kurbanlık satışları için de bir sıkıntının yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.