Twitter

ARICILIK DESTEKLEMELERİNDE YÜZDE 24 ARTIŞ

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü; "Bakanlığımızın hayvancılık sektörüne yapmış olduğu desteklemeler 2015 yılında yüzde 24 oranında artış sağlanan arıcılık ile devam ediyor."

Öneminin yeteri kadar farkında olmadığımız, toplum tarafından sadece bal yapan küçük hayvanlar olarak bilinen arılar aslında, tüm ekolojik dengeyi ayakta tutarak doğal hayatın devam etmesinde etkin rol oynayarak doğal çevrimi tamamlarlar. Her gün binlerce çiçek üzerinde dolaşarak ayakları yardımıyla taşıdıkları polenleri her yere dağıtan arılar, bitkilerin döllenip çoğalmasına olanak sağlarlar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı insan hayatının ve tabiattaki doğal hayatın devam etmesinde etkin rol oynayan bal arısı popülasyonlarımızın yok olmasını engelleyerek, bitkisel üretimdeki yaşanabilecek kayıpların da önlenebilmesi amacıyla arıcılık sektörüne kovan başına 10 TL'lik destek vermeye devam ediyor.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2015 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliğine istinaden ilde arıcılık yapan Arıcılar Birliğine üye, 30 ve üzerinde arılı kovanı bulunan yetiştiricilere ulaşılarak, destekleme müracaatlarının zamanında yapılmasını sağlamış, kovan kontrollerini de gerçekleştirerek ilgili sisteme girişlerini sağlamıştır.

2015 yılında İlde daha önce verilen desteklemeler ile arıcılığın artırılması hedeflenerek kovan ve arılı çıtalarda artış gerçekleştirildi. Geçen yıl 122 olan arıcılık faaliyetinde bulunan üretici bu yıl 138'e yükseldi.?

Destekleme müracaatında bulunan 138 işletmeye, İl ve İlçe Müdürlüğü personellerince gidilerek kovanlar plaka numaralarına göre kontrol edildi. Yapılan tespitlere göre hazırlanan İle ait 138 arıcılık işletmesinde toplam 15.433 Arılı Kovana 154.330 TL ödemeye esas hak ediş icmali Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderildi.  2014 yılında 122 işletmede 12.478 arılı kovana 124.780 TL ödeme yapılmış olup, 2015 yılında destekleme miktarında  % 23,68 oranında artış sağlanmıştır.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.