Twitter

AKSARAY`DA KUDUZ PANİĞİ

Aksaray'ın Ortaköy ilçesinde kuduz olduğu tespit edilen bir köpeğin ısırdığı, 1 koyun, 1 keçi, 1 inek ve 6 köpek ekipler tarafından itlaf edildi.

Edinilen bilgiye göre, köy sakinlerinden Savaş Çırçır, bahçesinde bir köpeğin koyunu ısırdığını görünce onu kovaladı. Buradan kaçan köpek daha sonra köy içerisinde 1 inek, 1 keçi ve 6 köpeği ısırdı. Koyununu ısıran köpeğin tekrar kendi evine doğru geldiğini gören Savaş Çırçır, silahla köpeği vurdu. Silah sesi ile olay yerine gelen köy muhtarı Fikri Çırçır, olayı Ortaköy Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne haber verdi. İlçe müdürlüğü veteriner hekimleri, köpekten aldıkları numuneleri Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi. Yapılan incelemelerde, köpeğin kuduz olduğu yönünde gelen rapordan sonra köye tekrar giden ekipler, köpek tarafından ısırılan koyun, keçi, inek ve köpekleri itlaf ederek kireçle dezenfekte edilen çukurlara gömdü.

Muhtar Fikri Çırçır, "Olayın olduğu andan itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, köyümüze gelerek gerekli tedbirleri aldılar. Köpeğin insanlarla herhangi bir teması olmamasına rağmen tedbir amaçlı Sağlık Grup Başkanlığı tarafından üç aileye gerekli aşıları da yapıldı. Köpek tarafından ısırılan hayvanların itlaf edilmesi ile birlikte, İlçe Müdürlüğü tarafından tüm idari ve fenni tedbirler alınmış olup, şu an itibariyle köyümüzde herhangi bir sıkıntı kalmamıştır" dedi.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.