Twitter

`AÇLIK` HAKKINDA 10 GERÇEK !

"Uluslararası Beslenme Konferansı"nın yapıldığı şu günlerde, durumu ve durumun vehametini daha iyi kavrayabilmek adına "açlık" kavramına ve Dünya'mızdaki açlık sorunlarına bizde Tarım.com.tr ailesi olarak buradan değineceğiz.

Etiyopya’da beslenme güçlüğü çeken anneler yavrularını emzirmekte zorlanıyor, Suriye’den kaçan göçmenler gıda yardımı için uzun kuyruklar oluşturdu ya da Pakistan’da helikopterler zor durumda kalan insanlara havadan gıda yardımı ulaştırdı gibi haberleri televizyonlarda, medyada ya da sosyal medyada pek sık görür olduk. Bu gibi durumların hepsinin maalesef, savaş, doğal afetler ya da siyasi krizler gibi sebepleri mevcut. Ve halihazırda acil gıda ihtiyacı olan milyonlarca insan yardım beklemekte.

Yetersiz beslenme ise açlık ya da kıtlıktan bir nebze daha hafif gözükmesine rağmen, daha geniş bir alanda daha geniş bir kitleye hitap etmekte. Endonezya, Kamboçya, Bolivya ve Nepal gibi ülkelerde insanların bir kısmı sağlıklı yaşamak için tavsiye edilen 2.100 kcal.’den çok çok aşağı besin değerlerinde, haftalarca belki de aylarca yaşamlarını sürdürmektedirler.

Yetersiz beslenme ve açlığın mental ve fiziksel etkilerine bakacak olursak eğer; vücut, enerji eksikliği ile beraber mental ve fiziksel aktivitelerde düşüş yaşıyor aynı, zihin ise konsantrasyon eksikliği yaşıyor. Çocuklarda bu durum oyun oynama ya da çalışma isteğini tamamen ortadan kaldırıyor, aynı zamanda açlık bağışıklık sistemi içinde büyük bir tehdit.

Yetersiz beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sistemi güç kaybediyor özellikle çocuklar hastalıklara karşı savunmasız kalıyorlar. Her yıl 7 milyon çocuk kötü beslenme şartları sebebiyle hayatını daha 5 yaşına gelemeden kaybediyor.

Buyrun size birde “Açlık” hakkında 10 gerçekten bahsedelim. 

1) Dünya çapında 805 milyon insan sağlıklı bir yaşam idame edecek yeterli besine sahip değil bu da her 9 insandan birine denk geliyor.

2) Açlıkla mücadele eden insanların büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yaşamakta, bu da dünya nüfusunun %13,5 ‘ine denk gelmekte.

3) Asya kıta olarak en çok aç insanın bulunduğu kara parçası. Güney ve güneydoğu Asya son yıllarda düşüş göstersede, Asyanın batısında açlık artmaya devam ediyor.

4) Sahra altı Afrika’sında ise açlık en yaygın düzeyde. Yaklaşık olarak her 4 kişiden 1’i.

5) 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yarısına yakını (%45) yetersiz ve zayıf beslenmeden kaynaklanıyor. Her yıl yaklaşık 3.1 milyon çocuk bu sebepten hayatını kaybediyor.

6) Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her 6 çocuktan 1’i (yaklaşık olarak 100 milyon çocuk ) ideal kilonun altında.

7) Dünya çapında her 4 çocuktan 1 yeterli fiziksel gelişime sahip değil. Bu oran gelişmiş ülkelerde her 3 çocuktan 1’i yükseliyor.

8) Kadın çiftçilere, erkek çiftçilerle eşit haklar sunulması durumunda dünya da açlıkla mücadele insan sayısı 150 milyon kişi kadar azalacak.

9) Sadece 23 milyon’u Afrika’da olmak üzere. Gelişmekte olan ülkelerde 66 milyon ilkokul çağındaki çocuk, sınıfına aç gitmekte. 

10) Hesaplamalara göre bütün bu 66 milyon ilkokul çağındaki çocuğu besleyebilmek için her yıl 3.2 milyar $’ a ihtiyaç var.

Mustafa KILINÇ - Özel Haber
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.