9 TARIM ZEHİRİ YASAKLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımda kullanılan dokuz tarım zehri maddesinin yasaklanmasına yedi maddenin ise kısıtlanmasına karar verdi.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı'ndan Turgay Özçelik, "Bu sevindirici bir haber ancak kullanımda olan 300 tarım zehrinin yasaklanması için çalışmalarımız sürecek" dedi. Bakanlık haziran ayında da 16 zehirli maddeye yasak getirmişti. Karara göre tarımsal üretimde yasaklanan maddelerin ithalatı, imalatı ve kullanımı sonlandırılacak, piyasada bu maddeleri içeren ürünler kullanım süreleri sonunda firmalarca toplanacak ve imha edilecek.

300 PESTİSİT MADDE KULLANILIYOR

Türkiye'de kullanılan tarım zehirlerine karşı bir yılı aşkın zamandır mücadele veren 100'ü aşkın sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı'ndan Turgay Özçelik, "Dün 16 şimdi de 9 tane zehirden kurtulduk. Tek bir zehirden bile kurtulmak çok sevindirici ancak yetersiz. Türkiye'de tarımda 300'e yakın pestisit madde kullanılıyor. Bunların dokuz tanesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'çok tehlikeli' olarak nitelendiriliyor. Aralarında direkt kanserojen olduğu tespit edilmiş, hormonel bozukluklara yol açan maddeler var. Biz bu Korona virüste ikinci dalga söylentisinin bile araç fiyatlarına zam olarak yansıdığı bildirildi. Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu "Her 5-10 günde arabaların fiyatları değişiyor" dedi. 

 

 

 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.