Twitter

HAKSIZ REKABET ORTADAN KALKIYOR

Ayçiçeği ve ceviz üzerinden yapılan haksız rekabetin ortadan kaldırmak amacıyla yeni vergi uygulamasına geçildi. Başkan Hüsamettin Karaman yeni uygulama ile adaletli ihracat yapılacağının altını çizdi.

Ay çiçeği ve ceviz üzerinden adaletsizce rant sağlanmasının önüne geçecek yeni vergi uygulamasına dikkat çeken Başkan Hüsamettin Karaman haksız rekabetin önüne geçileceğini duyurdu. "Ayrıca, hem ceviz hem ay çekirdeğinde yüksek gözetim fiyatı uygulaması ile bazı ithalatçılar gözetim belgesi yükümlülüğünü bertaraf etmek amacıyla ek ve yüksek oranda vergi ödemeleri halinde, bu vergilerin iadesi ve iptali için kamuya dava açarak fazla ödemeleri devletten faiziyle iade alıyorlardı. Bu vergi iadesini almayı planlayan organize firmalar piyasada düşük fiyatlar ile haksız rekabete sebep oluyor, piyasada monopol piyasa oluşturup sanayiciyi kendi ithalatını yapamaz hale getiriyorlardı. Bu karar, adaletli bir şekilde ithalat yapmanın yollarını açmıştır" diyerek sözlerine devam eden Karaman, yeni uygulanan vergi uygulamasının tüm kuruyemiş üreticilerinin de yararına olduğunun altını çizdi.

"SAĞLIKLI VE KALİTELİ ÜRÜNLER SUNULACAK"

Devletin vergi kaybına da değinen Karaman, " Tüm bu durumlar, sektörümüzde haksız rekabete ve devletin vergi kaybına sebep olurken, aynı zamanda üreticilerimize de dolaylı yoldan zarar veriyordu. 20 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan bu karar, yerli üreticinin şu anki piyasa fiyatları üzerinden para kazanabilmesine fırsat vermektedir. Yeni karardaki Toplu konut fonları ile uygulama sağlam zemine oturtulmuş; devletin vergi kaybının önüne geçilmiştir. Ayrıca, bu karar ile yasal yollardan girişi artacak olan ay çekirdeği ve cevizin artık Tarım İl Müdürlükleri tarafından gerekli kontrolleri yapılabilecek, ülkemize kaliteli ve sağlıklı ürünlerin girişi de artacaktır" diye belirtti.

 

"DIŞ PAZARDAKİ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK"

Türk Lirası'nın değer kaybetmesinin ihracatı destekleyici etkisinin tartışıldığı günlerde, çerezlik ay çekirdeğinin iç pazarın yanı sıra dış pazardaki rekabet gücünü artırmak için; tarımsal üretimde kalite verimlilik ve çeşitlilik artışının, ürünlerin standart hala getirilmesinin , gerçek üreticinin maliyetlerini düşürmenin öneminin de asla yadsınamayacağını vurgulayan Karaman, " Ay çekirdeği üretimi ve ihracatında Türkiye'nin gücü yıldan yıla artmaktadır.. Bu noktada uygulanan doğru uygulamalarla yerli üretici hak ettiği değeri görecektir. İllegal yollardan, sağlıksız ve kalitesiz ürünleri kuruyemiş pazarından uzaklaştıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni uygulana vergilerle sağlıklı ve kaliteli ürünler halkla buluşacak" dedi.

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK