Twitter

5G TARIMIN GELECEĞİNİ NASIL ETKİLEYECEK? JOHN DEERE`İN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Kırsal Amerika'da, 5G teknolojisi, gerçek zamanlı bağlantıdan yararlanan çiftlik ekipmanlarında yeni hassas tarım yeteneklerini sağlayabilir.

 

180 yaşında ki John Deere, tarım arazileri, traktörler ve Amerika'nın kırsal alanlarını tasvir eden bir marka haline geldi. Ancak ikonik şirket hakkında daha az bilinen şey, hassas tarım alanında lider bir teknolojik yenilikçi ve birçok yönden, her işletmenin dijitalleşmesine örnek olarak gösterilen bir şirket olmasıdır.

Bir yıl önce John Deere, Blue River adı verilen Silikon Vadisi tabanlı yapay zeka (AI) programını satın aldı ve şimdi makine öğrenimini, derin öğrenmeyi ve robotiği kendi çiftlik ekipmanlarına dahil etmeye çalışıyor. Hedef, çiftçilerin verimde iki veya üç katına çıkmasına yardımcı olmak için otomatik sürüş teknolojisi, bilgisayarla görüş, telematik ve bulut tabanlı mobil uygulamalarını kullanmaktır. Bu hedefler önümüzdeki otuz yıl boyunca dünya nüfusunun arttışına paralel olarak gıda taleplerine ayak uydurabilecek bir başarıdır.

John Deere'in Akıllı Çözümler Grubu'nun  yöneticisi Terry Pickett, "2050 yılına gelindiğinde, gezegende 9 milyar insan olacak. Ve bu insanları beslemek için, ortada farklı tahminler var fakat mevcut üretimi muhtemelen  yüzde 70 oranında artırmamız gerekiyor. İhtiyaç duyduğumuz ekipman ve teknoloji türünü geliştirmek için gereken yıl sayısına baktığınızda çok fazla zaman kalmadığı görülüyor. Bu gerçek bir yarış. "

5G teknolojisinin devreye girdiği yer burası. "5G" terimi, 4G'den hız ve kapsama alanı geliştirmelerini sağlayacak beşinci nesil kablosuz geniş bant teknolojisini ifade eder (kablosuz 1GB / s'ye kadar).

Amerika'nın kırsalında, 5G teknolojisi, tipik olarak kapsama alanı olmayan alanlara güvenilir, yüksek bant genişliği hızları getirebilir ve bunun sonucunda, gerçek zamanlı bağlantıdan yararlanan çiftlik ekipmanlarında yeni hassas tarım yetenekleri sağlayabilir. Buradaki fikir, diğerleriyle iletişim kurabilecek tarım ekipmanı sağlamaktır.  Araca gelen verileri, araçtan buluta aktararak ve mümkün olan en kısa sürede makine operatörlerine geri aktararak, sahada çalışan makineler.

John Deere Teknoloji İnovasyon Merkezi Direktörü Julian Sanchez, "Aynı alanda aynı ürünü hasat eden iki Biçerdöver olabilir. Şu anda, verileri bulutta yüklerken, bu birleştirmeler arasındaki iletişimde 30 ila 60 saniyelik gecikme olacağını varsaymalıyız. 5G ile, bu iki biçerdöver arasındaki iletişimin bulut aracılığıyla bir saniyeden daha azına indirilebileceğini söyledi."

Elbette, Amerika'nın kalbindeki bu tür bağlantı ütopyalarına ulaşmak için geniş altyapı sorunları var. Örneğin, kablo devi Charter, kırsal alanlarda müşterilere "kablolu geniş bant bağlantı" sağlama çabasıyla 5G kablosuz ağ test edildiğini duyurdu. Ancak şirket, 5G kablosuz cihazların kırsal alanlarda, özellikle de çok fazla ağaç ve bitki örtüsü ile mücadele ettiğine ve düşük nüfus yoğunluğu nedeniyle başka sorunlarla karşılaşabileceğine dikkat çekiyor.

John Deere gibi bir şirketin zorluğu, şebeke operatörlerini ve regülatörleri, kırsal alanlarda genişbant sağlamanın değerli olduğuna ikna etmektir. Neyse ki John Deere, kırsal bağlantıdaki kazanımları savunan tek şirket değil.

"TARIMI DAHA VERİMLİ KILMAK İÇİN TEKNOLOJİNİN UYGULANMASI GEREKLİ" 

Kırsal alan için 5G, ürün verimini artırma gereğini hesaba kattığımızda daha global bir öneme sahiptir. Hassas tarımdaki gelişmeler, dünyanın büyüyen nüfusunu beslemek için hayati öneme sahip olabilir, ancak teknolojiyi destekleyecek altyapı olmadan Hasas Tarımı etkin bir şekilde kullanamayız.

Yine de kırsal 5G'nin gerçek potansiyelini gerçekleştirmeye yıllar olmasına rağmen, John Deere, şebeke operatörleri ve regülatörler yetişinceye kadar, bir asırdan uzun süredir olduğu gibi, çiftlik teknolojisine yönelik ilerlemeler yapmaya devam etmeyi planlıyor.

Sanchez, "1800'lü yılların başlarında, 100 kile (2700 kg)* buğday üretmek yaklaşık 300 saat sürer ve bu, 300 saatlik bir işçilik demekti. Bugün, aynı 100 kilo buğdayı üretmek  bir saatten az sürüyor. Bu yüzden, tarımı daha verimli kılmak için teknolojinin uygulanması gerekli." dedi.

ZDNET
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.