Twitter

39 ÜLKEDE AÇLIK HAD SAFHADA

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti,Afganistan,Libya,Nepal, Pakistan,Yemen,Kenya gibi, kendi yiyecek ihtiyacını temin edemeyerek dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyan 39 ülke belli oldu.


Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun son raporuna göre; gıda yardımına ihtiyaç duyan ülkelerin sayısı arttı, iç savaşlar ve iklim kaynaklı krizler, 2016'da gıda güvenliğinin üzerinde gıda, büyük baskı oluştrmaya devam ediyor. Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu Raporu'na göre, 39 ülke dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.İşte açıklanan ülkeler;

Orta Afrika Cumhuriyeti,Afganistan, Burkina Faso, Burundi, Kamerun,Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Gine, Haiti, Irak, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Myanmar, Nepal, Nijer, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Sierra Leone, Somali, Güney Sudan, Sudan, Swaziland, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve.

Küresel tahıl stokları iyi yetişme koşullarından dolayı olumlu gözükse de, geçmişte yaşanan kuraklığın ve çatışmaların olumsuz etkisi hala sürüyor.

2016'da El Nino,G.Afrika'da üretimini etkiledi

Tüm Dünyada tarımsal beklentiler, tahılların güçlü olacağını işaret ederken, yeni ürünler olgunlaşana kadar, bazı bölgelerde açlığın yoğunlaşması bekleniyor.2016'da El Nino'dan dolayı gıda üretiminin ciddi şekilde etkilendiği Güney Afrika'da, Ocak-Mayıs 2016'da dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısının, 2017'de aynı dönemde artması bekleniyor. Rapor; en sorunlu alanlar olan Madagaskar, Malavi ve Mozambik'te çocuklarda yaşa göre boyun kısa olması olarak bilinen bodurluğun,ciddi seviyelerde olduğunu belirtiyor.

İç savaşlar,tarımsal faaliyeti olumsuz etkiliyor

Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu Raporu; insani yardım planları için yerel gıda krizlerinin başlıca sebeplerine bakıyor. Azalan gelirler, yüksek fiyatlar ve bozulan dağıtım ağlarından dolayı gıda üretimindeki düşüş, ya da gıdaya erişimin zorlaşması, çatışmaların yerel gıda krizlerindeki etkilerini oluşturuyor.

Mülteci hareketlerinin yoğun yaşandığı ev sahibi ülkeler olan Kamerun ve Çad da dahil, iç savaşlar ve iç savaşların sonuçları, 39 ülkenin 21'inde görülüyor. Çok geniş alana yayılan iç savaş, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde olduğu gibi, hanelerin üretim mallarının kaybına, ya da azalmasına neden oluyor veya Güney Sudan'da olduğu gibi, tarımsal faaliyeti olumsuz etkiliyor.

Buğday üretimi, yüzde 55 daha az olacak

Güney Sudan'ın bazı bölgelerinde, iyi mahsullerin sadece kısa dönem olumlu etkileri oluyor; çünkü devam eden çatışmalar, halkın tarımla ilgilenmesini engelliyor, en korunmasız kesimleri kıtlıkla karşı karşıya bırakıyor.

Öte yandan Türkiye sınırındaki Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle, 9.4 milyon insan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor. Bu senenin buğday üretiminin kriz öncesi dönemden yüzde 55 daha az olması bekleniyor.

Yemen'de devam eden çatışmalar, Haziran ayında 14.2 milyon olarak belirlenen gıda güvenliğinden yoksun insan sayısını artırdı. Irak'ta artan çatışma ortamı ülke içinde yerinden edilmelere sebep olurken, gıda güvencesizliği Afganistan'da 8 milyon kişiyi etkiliyor.

FAO bitkisel yağ fiyatları yüzde 4.5 arttı

5 temel gıda grubunda uluslararası piyasa fiyatlarını izleyen Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun Gıda Fiyatları Endeksi, Kasım 2015 fiyatlarından hala yüzde 10.4 yüksek.Şeker Fiyatları Endeksi, dünyanın en büyük şeker üreticisi Brezilya'da üretimin beklenenden fazla olmasından dolayı, Ekim ayındaki seviyesinden yüzde 8.9 düşüş gösterdi. FAO bitkisel yağ fiyatları yüzde 4.5 arttı.

Et Fiyatları Endeksi sabit kaldı

FAO Et Fiyatları Endeksi sabit kalırken,Süt Ürünleri Endeksi yüzde 1.9 yükseldi,Tahıl Fiyatları Endeksi ise yüzde 0.6 düştü.Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO Gıda Fiyatları Endeksi, Kasım'da hafif bir düşüş gösterse de, mısır ve pirinçte rekor seviyede üretim söz konusu.

Haberler
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK