Twitter

2050 YILINDA SEBZE KITLIĞI BAŞ GÖSTERECEK

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için acil bir eylem yapmazsa, dünya sebze tedarikleri, 2050 yılına kadar üçte bir oranında düşecek.

Soya fasulyesi ve mercimek gibi yaygın bitkilerin küresel ortalama verimi, artan sıcaklıklar ve su kıtlığı nedeniyle azalmaya başladı. 

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Fakültesi araştırmacıları uyarıyor, yaşanan iklim değişikliğinin bitkiler üzerindeki etkisinden dolayı, sağlıklı bir diyetin olmazsa olmaz gıdalarında azalmaya neden oluyor.

Bu araştırmayı yürüten Bilim İnsanı Dr. Pailine Scheelbeek "Araştırmamız, artan sıcaklık ve su kıtlığı gibi çevresel değişikliklerin, gıda güvenliği ve nüfus sağlığı üzerindeki olası etkilerle birlikte, küresel tarımsal üretim için gerçek bir tehdit oluşturabileğini belirtti. 

"Sebzeler ve baklagiller sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir diyetin hayati bileşenleridir ve diyetisyenler insanları daha fazla sebze ve baklagilleri sürekli olarak diyetlerine dahil etmelerini tavsiye ediyor.

"Yeni analizimiz, gerekli önlemler alınmazsa eğer  çevresel değişikliklerin etkilerinden dolayı, bu sağlıklı yiyeceklere ulaşım zorlaşacak. 

Daha önce yapılan araştırmalar, atmosferde artan karbondioksit sera gazı seviyeleriyle ürün veriminin artabileceği söylüyor. 

Ancak, 1975'e dayanan veriler üzerinden yapılan araştırmaya göre, sera gazlarının ortaya çıkardığı bu fayda diğer çevresel etkiler tarafından iptal ediliyor. 

Araştırmacılar, artan sera gazı seviyeleri, sulama için su seviyesinin azalması ve yükselen sıcaklıklar dahil olmak üzere, ekin üretimini etkileyen ana faktörlerin gelecekteki etkisini tahmin ediyorlardı. Soya fasulyesi ve mercimek gibi sebze ve baklagillerin küresel ortalama verimlerinin sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 9 oranında azalacağıne tahmin ediyorlar. 

Araştırmacılar, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yazdığı üzere yeni bitkisel çeşitlerin;  tarım ve makineleşme konusundaki gelişmelere acilen ihtiyacı olduğunu söyledi.

Profesör Alan Dangour, çevresel değişikliklere iş yaşamındaki gibi yaklaşırsak bu durumun devam edeceğini ve önemli gıdaların dünya çapında erişebilirliğini büyük ölçüde azalacağını belirtti.

Dangour, "Tarım sektörünün, çevresel değişimlere karşı direncini artırmak ve sektörü bu konuda desteklemek için hükümetlerin acil eylem planı yapmaları ve bu konuya öncelik vermeleri gerekiyor." dedi. 

Independent
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.